ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 15:40

Zonguldak'ta tabutlu işçi bayramı


 Zonguldak’ta 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri bayram havasında kutlandı. İşçi kenti olarak bilinen Zonguldak’ta maden işçileri ve ailelerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen kutlamada Türk bayrağına sarılı madenci tabutu ilgi odağı oldu.

İlk olarak İstasyon Caddesi'nde toplanan kalabalık gruplara, Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) maden ocaklarında çalışan işçileri de dâhil oldu. TTK Armutçuk Müessesesi maden ocağında çalışan işçiler, alana Türk bayrağı sarılı ve üzerinde ‘Madenci güzel öldü’ yazılı tabut ile geldi. Temsili olarak maden kazasında ölen bir maden işçisinin cenaze törenini gösteren işçiler, maden şehidi için helallik isteyip dua etti. Tabutun önünde yürüyen bir işçinin ise elinde bir metre uzunluğundaki ekmekle yürüdüğü görüldü. Polis, işçilerin güvenlik noktasından geçişi sırasında tabutu elle yokladıktan sonra geçişine izin verdi. Bu arada hurdacılık yapan iki gencin Türk bayrağı astığı hurda arabasının geçişine izin verilmedi.

Yürüyüş kordonunda işçilerin omzunda Madenci Anıtı’na getirilen temsili işçi cenazesi, 1 Mayıs etkinliklerinin ilgi odağı oldu. İşçi bayramı, grupların Madenci Anıtı önündeki çeşitli etkinlikleri ile devam etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER