ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 19:09

Zonguldak'ta maden haritaları müzesi açıldı


Zonguldak’ta madencilik tarihine ışık tutan ‘Maden Haritacılığı Müzesi’ açıldı.

BEÜ Geomatik (Jeodezi ve Fotogrametri) Mühendisliği Bölümü tarafından oluşturulan Maden Haritacılığı Müzesi, Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu Fuaye alanında hizmete girdi. Açılan müzenin, maden haritaları, ocak planları, çeşitli alet ve teçhizatları ile kentteki 150 yıllık madencilik tarihine ışık tutacağı belirtiliyor.

Açılış törenine BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, rektör yardımcıları, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Açılış öncesi gazetecilerin sorusunu cevaplandıran Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, “Zonguldak’ta madencilik tarihi 150 yıl öncesine dayanıyor. Bu haritalar üzerinde Zonguldak havzasında gelişen değişiklikleri, yaşanan çalışmaları, tarihsel gelişimleri, hangi insanların yaşadığını, hangi tesislerin kurulduğunu görmeniz mümkün. Bir anlamda haritacılık tarihini yansıtılırken bir yandan da havzanın tarihini ortaya koyuluyor. Geçmişe ışık tutan bu haritalar sayesinde insanlarımız Zonguldak havzasında geçmişteki taşkömürü üretimi ve yaşantıyla ilgili bilgi edinme imkânına sahip olacaklar. Osmanlı döneminden günümüze uzanan çizgide yaşanan maden ocaklarıyla ilgili gelişmeleri Osmanlıca ve Fransızca haritalardan görebileceğiz.” dedi.

Müzenin açılış kurdelesini kesen Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer ise şunları söyledi: “Zonguldak madencilikle anılan bir şehrimiz. Madencilikle ilgili Osmanlı’dan itibaren büyük bir geçmişi var. Biz BEÜ olarak maden haritacılığıyla ilgili bütün belgeleri üniversitemizde sergileyebilelim istedik. Bu çerçevede Geomatik Mühendisliği Bölüm Öğretim üyelerimizin yıllardır toplamış olduğu maden haritacılığıyla ilgili bütün dokümanları, üniversitemizin konferans salonunda müze şekline dönüştürdük. İnşallah şehir dışından gelen konuklarımız, Zonguldak’ın madenciliğiyle ilgili tüm haritaları burada görme imkânına kavuşacaklar. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER