ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:06

Zonguldak'a hava kirliliği tehdidi


 Zonguldak'ta özellikle sabah ve akşam saatlerinde oluşan hava kirliliği, adeta şehrin üstüne hayalet gibi çöküyor. Yoğun dumanın etkisinde kalan şehir merkezindeki hava kirliliğinin sınır değerlerini aşması üzerine acil eylem planı oluşturulması çağrısı yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Genelgesi hazırlayarak ilgili kurumlardan tedbir alınmasını istedi.

Bu kapsamda ısınma amaçlı yakıt kullanımı, kirlilik yayan bazı sanayi tesisleri, ulaşım kaynaklı kirlilik, temiz hava eylem planları ve halkın bilgilendirilmesi konusu, belli başlıklar altında toplandı. Kirliliğin en büyük sebebinin kalitesiz kömür kullanımı olduğu gösterildi.

Kentin büyük bölümünün soba ve kat kaloriferiyle ısındığı, merkezi kalorifer sisteminin yüzde 20 seviyesinde bulunduğu kaydedildi. Henüz doğalgaza kavuşmayan kent sakinleri ise yaşanan hava kirliliğine tepki göstererek, şunları söyledi: “Resmi kurumların bacasından bile zift gibi duman çıkarsa olacağı budur. Önce devlet kurumları kaçak kömür kullanmamalı, baca filtresi yaptırmalı ki vatandaş örnek alsın. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır.”

Bu arada hava kalitesi izleme istasyonları verilerine göre, şubat ayında bazı saatlerde PM10 partikülleri AB değerinin 10 katı olan 503 mikrogram/metreküp seviyesine ulaştı. Şehir merkezinde saat 17.00'den sonra PM10 partikülleri oranının yükse değerlere ulaştığı öğrenildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER