ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 22:02

Ziya Paşa ve Nurullah Ataç'ın ölüm yılı


Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, şair, yazar ve devlet adamı Ziya Paşa'nın 133. yazar, şair, eleştirmen ve denemeci Nurullah Ataç'ın vefatının ise 56. yılı nedeniyle mesaj yayımladı.
     Çelik, mesajında, Ataç'ın, dilde yalınlaşma ve özleştirme deviniminin savunucularından olduğunu belirtti.
     Türk yazın hayatında eleştirileri ve denemeleriyle tanınan Ataç'ın, Türkçe'deki yabancı sözcükleri kullanmayarak yazı diliyle konuşma dili arasındaki uçurumu kapatmak için çaba sarf ettiğini vurgulayan Çelik, "Kullandığı özgün Türkçe ile hem dönemin yazarlarını hem daha sonraki kuşakları etkilemiş değerli bir edebiyatçımızdır. Türkçe'ye ve yazın hayatımıza yaptığı katkıları asla unutulmayacak olan Nurullah Ataç'ı ölümünün 56. yılında saygı ve rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.
     Çelik Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli devlet adamlarından olan Ziya Paşa'yı da rahmetle andığını bildirerek, Ziya Paşa'nın Tanzimat Dönemi'nin en çok eser veren yazarlarından biri olduğuna değindi. Batılılaşma hareketinin öncülerinden olan Ziya Paşa'nın hem sanat alanında hem de devlet kademelerinde kendine yer edinmiş çok değerli bir kültür adamı olduğuna işaret eden Çelik, şunları kaydetti:
     "Üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen, yazdıkları ve hizmetleriyle milletimizin hafızasında kalıcı bir yer edinen Ziya Paşa'yı ölümünün 133. yılında saygı ve rahmetle anıyorum."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER