ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 16:03

Zirve Yayınevi davasında iki sanığa tahliye talebi


Malatya Zirve Yayınevi’nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazları kesilerek öldürülmesine ilişkin davada, olayın asli failleri arasında yer alan sanıklar Emre Günaydın ile Cuma Özdemir'in avukatları mahkemeye tahliye talebinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Özel Yetkili Mahkemeleri kaldıran ve azami tutukluluk süresini 5 yıla indiren 6526 sayılı kanunu onaylamasının ardından sanık Emre Günaydın’ın avukatı Niyazi Tokmak ile Cuma Özdemir’in avukatı Soner Demirci davanın görüldüğü Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne dilekçe sunarak tahliye talebinde bulundu. Savcının esasa ilişkin mütalaasını sunduğu ve yargılamanın son aşamasına gelinen davada, talebi alan mahkemenin sanıkları tahliye etmesi bekleniyor.

Malatya'da 18 Nisan 2007'de Zirve Yayınevi'nde çalışan Alman uyruklu Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel boğazları kesilerek öldürülmüştü. Zirve Yayınevi cinayetleriyle ilgili açılan davada, ilk iddianamede 6'sı tutuklu 9 sanık yargılanmış, ardından oluşturulan ikinci iddianamede sanık sayısı 19'a yükselmişti. Davaya ilişkin ikinci iddianamede, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski Malatya Jandarma Alay Komutanı emekli albay Mehmet Ülger ve Binbaşı Haydar Yeşil'in yanı sıra astsubay Abdullah Atılgan, uzman çavuşlar Murat Göktürk, Mehmet Çolak, Adem Gedik ve Adil Akçay, İnönü Üniversitesi öğretim görevlisi Ruhi Abat, Levent Ercan Geleğen, Aykut Saka, İlker Çınar ile olaya ilişkin devam eden mevcut davada da sanık olarak bulunan Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir, Hamit Çeker, Varol Bülent Aral ve Hüseyin Yelki sanık olarak gösterilmişti. Sanıklar ‘hükümeti darbeye teşebbüs’, ‘insan öldürme’, ‘öldürmeye azmettirme’, ‘yağma’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamalarıyla ağırlaştırılmış müebbet ve farklı sürelerle hapis istemleriyle yargılanıyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER