ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 22:00

Zirve tanığı: Kayınbiraderim aracılığıyla bana davadan çekilme baskısı yaptı


Zirve Yayınevi davasında tarafların sorularını cevaplayan hem tanık hem sanık İlker Çınar, Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekât Dairesi'nin (TUSHAD) halen aktif olarak çalıştığını, kendisine kayınbiraderi aracılığıyla davadan çekilmesi için baskı yapıldığını, davadan çekilmesi halinde ‘her türlü açık çekin verilebileceğinin’ iletildiğini söyledi.

Zirve Yayınevi'nde biri Alman uyruklu 3 kişinin boğazının kesilerek öldürülmesi olayına ilişkin görülen davanın 74. duruşmasında, video konferans sistemiyle görüntüsü karartılarak ifade veren davanın sanığı ve tanığı İlker Çınar, tarafların sorularını cevapladı. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, sanık avukatlarının ‘TUSHAD’ın halen aktif olduğunu neye dayanarak söylüyorsunuz’ şeklindeki sorusuna Çınar, Zirve Yayınevi cinayetlerinin koordinasyon başkanlığı olarak gösterdiği TUSHAD'ın kayınbiraderi aracılığıyla kendisine baskı yaptığını ifade etti.

Çınar, “TUSHAD halen aktiftir. Ergenekon davası ile Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin davada yargılanan kişiler aynı şahıslardır. Hurşit Tolon, hem Ergenekon’da hem de bu davada yargılanıyor. Tolon, hem Ergenekon’un hem de TUSHAD’ın olmadığını söylüyor. Var dese zaten her şeyi kabul edecek. TUSHAD’ın aktif olduğunun görüntüsünü bana yönelik tehditler ve baskılardır. Kayınbiraderim bana bu davadan çekilmemi söylüyor. ‘Bu adamların elleri uzun. Gel davadan çekil. Sana her türlü açık çeki veriyorlar’ diyor. Davada diğer sanıklarda var. Niye bunları açıklamıyorlar bilemem. İnşallah gemiden atlayan kurtulur. Ben ne diyeyim.” dedi.

MEHMET ÜLGER, RUHİ ABAT ve HAYDAR YEŞİL’İN DİN HANESİNDE ‘BİLİNMİYOR’ YAZISI

Sanık avukatlarının, “Şu an hangi dine mensupsunuz” şeklindeki sorusuna Çınar, “Bu soruyu yanıtlamak istemiyorum” cevabını verdi. Bu sorunun ardından araya giren Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, nüfus kayıtlarını dün kontrol ettiklerini, sanıklar Malatya Jandarma Alay eski Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger, Binbaşı Haydar Yeşil ile İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi araştırma görevlisi Ruhi Abat’ın internet ortamındaki nüfus kayıtlarına göre din hanelerinde ‘bilinmeyen’ yazılı olduğunu dile getirdi.
Kısa, İlker Çınar’ın 2001 yılında din değiştirerek Hıristiyan olduğunu, 2005 yılında da İslamiyet’e geçiş yaptığının gözlendiğini ifade etti.

“TÜM AZINLIKLAR TAKİPTEYDİ”

Bazı sanık avukatlarının ardından müdahil avukatlarından Erdal Doğan da Çınar’a sorular yöneltti. 8 gün boyunca ifade veren İlker Çınar’a çapraz sorguda sanıklar ile sanık avukatları tarafından, yüksek sesle konuşarak baskı yapıldığını vurgulayan Doğan, yorum katılarak manipülatif sorular sorulduğunun altını çizdi.

Meclis kayıtlarına geçen MİT raporu ile tanık beyanlarına göre, 1990'lı yılların başından itibaren Özel Harp Dairesi’nin yeniden yapılanmaya gittiğini anlatan Doğan, bunun ardından misyonerliğin öncelikli tehditler arasında algılanarak buna yönelik çalışmalar yapıldığının belirtildiğini anımsattı. Doğan, 1993 yılından itibaren TUSHAD’a katılarak Levent Ersöz’den misyonerlikle ilgili eğitim aldığını belirten Çınar’a “Misyonerlik tehdidi sadece Hıristiyanlarla sınırlı mıydı, yoksa tüm azınlıklara yönelik bir tehdit algısı mı geliştirilmişti? sorusunu yöneltti. Çınar, soruya, “Tüm azınlıklara yönelik bir tehdit algısı geliştirilmişti.” şeklinde cevap verdi.

Misyonerlerle ilgili Mehmet Ülger denetiminde dokümanlar hazırlandığını söyleyen Çınar, hazırlanan belgelerin Mehmet Ülger tarafından TUSHAD’a, dolayısıyla koordinasyon başkanı Hurşit Tolon’a gönderildiğini kaydetti. Dava, pazartesi günü İlker Çınar’ın çapraz sorgusuyla devam edecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER