ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Nisan 2013 Çarşamba 21:34

Zirve davasında mahkeme Genelkurmay’a TUSHAD’ı soracak


Malatya’daki Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin davada, mahkeme heyeti, Genelkurmay Başkanlığı’na Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekât Dairesi (TUSHAD) isimli bir birimin olup olmadığı, varsa yasal dayanaklarının ne olduğu, halen faal olup olmadığı, lağvedilmiş ise kapatılma tarihinin sorulmasını kararlaştırdı.

        Zirve Yayınevi’nde biri Alman uyruklu üç kişinin öldürülmesine ilişkin davanın 64’üncü duruşması yapıldı. Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, delil klasörlerinde bulunan bazı ses kayıtlarının bir bölümü dinletilerek sanıklara sorular yöneltildi.

        Mahkeme heyeti, duruşma sonunda katılanlar, sanıklar ve avukatların taleplerini alarak ara kararı açıkladı.
TMK 10. maddesiyle görevli Ankara Cumhuriyet Savcılığı’ndan TUSHAD, Özel Kuvvetler Komutanlığı, siyah ve beyaz kuvvetler, JİTEM gibi yapılara ilişkin davayla ilgili elde edilen bilgi ve belgelerin istenmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, Malatya Jandarma Alay Komutanlığı görevlileri tarafından 2007–2008 yıllarında usulsüz dinlendiği belirlenen Gökhan Talas ve Veysel Şahin’in davaya müdahil olma talebini kabul etti.

        Davada azmettirici olduğu iddiasıyla yargılanan Varol Bülent Aral’ın kullandığı cep telefonu hattının Adana’da yaşayan S.B. adına kayıtlı olduğunun anlaşıldığı, bu şahsin ifadesinin alınmasına karar veren mahkeme, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Kozmik Oda Soruşturması’nda yayınevi davasına konu olan yapılanmalarla ilgili bilgi ve belgelerin istenmesini kararlaştırdı.

        Mahkeme, Genelkurmay Başkanlığı’na Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harekât Dairesi (TUSHAD) isimli bir birimin olup olmadığı, varsa yasal dayanaklarının ne olduğu, halen faal olup olmadığı, lağvedilmiş ise kapatılma tarihinin sorulmasına karar verdi.

        Müdahil avukatlarından Erdal Doğan ile tanık Veysel Şahin’e yönelik tehditleriyle ilgili azmettirici olarak yargılanan Varol Bülent Aral hakkında, Aral’ı tehdit ettiği belirtilen Veysel Şahin hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar veren mahkeme heyeti, sanıklar Levent Ercan Gelen ile İlker Çınar’ın haber elamanı olup olmadığı, haber elemanları ise hangi tarihte yararlanıldığına ilişkin Malatya Jandarma Alay Komutanlığı’na yazı yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, Malatya ve Mersin il jandarma komutanlıklarına yazı yazarak 2005–2008 yılları arasında haber elamanlarına verilen kod numaralarının bildirilmesini istedi.

        Zirve Yayınevi cinayetlerine ilişkin davada yargılanan asker sanıkların misyonerlik çalışmaları sırasında ses kaydı almasını dikkate alan mahkeme heyeti, Jandarma Genel Komutanlığı’na yazı yazılarak haber elamanları ile yapılan görüşmelerde ses kaydı alınması usulünün olup olmadığı, buna ilişkin emir ve yönerge bulunup bulunmadığının ortaya çıkarılmasına karar verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER