ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ocak 2014 Çarşamba 13:03

Zihinsel engellilerin spora ilgisi arttı

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.


Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, 13 yıl önce 2 bin sporcusu olan federasyonun şu an 14 bin lisanslı sporcusu olduğunu ve her geçen gün büyüdüğünü bildirdi.

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, zihinsel engellilerden oluşan federasyonun, sporun engelliler üzerinde olumlu etkiler bıraktığının kanıtlandığını belirterek, daha çok özel sporcuya ulaşıp onlara hizmet etmeyi amaçladıklarını kaydetti.

Federasyonun 81 ilde faaliyet gösterdiğini anlatan Aydın, şöyle konuştu:

"Federasyonumuzda 13 yıl önce 2 bin sporcu, 20 spor kulübü vardı, şu an 14 bin lisanslı sporcu ve 180 kulübümüz var. Her geçen gün adeta devasa şekilde büyüyoruz. Bizim amacımız Türkiye'nin her tarafında, köyünde ve mezrasında ne kadar engelli varsa onlara ulaşarak, spor yaptırıp onları hayata adapte etmektir. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım, ülkemizin 2023 vizyonuna da uygun, tüm engellilere spor yaptırmak için çalışıyoruz."

- "Türkiye artık engellisiyle kucaklaştı"

Aydın, federasyon olarak 2013 yılında 66 faaliyet yaptıklarını ve yaklaşık 5 bin engelli sporcuyu Türkiye'nin değişik kentlerine götürdüklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Federasyonumuz 14 dalda spor yaptırıyor. 2013 yılında kayakta dünya şampiyonu, atletizmde dünya ikinciliği, masa tenisinde dünya birinciliğimiz var. Burada engellilere imkan verildiği zaman normal sporculardan hiçbir farkının kalmadığını göstermiş olduk. Engellilere son 10 yılda altını çağını yaşatan, engellilere imkan veren devlet büyüklerine çok teşekkür ediyorum. Bu ülkede 10 yıl önce de engelli vardı ama son 10 yılda engellilerle devletin kucaklaşması gerçekleşti. Yani artık devlet, engellisini tanıyor, engellisine spor yaptırıyor. Engelliler artık evlerinden çıkarak spor sahalarına ulaşmıştır. Artık Türkiye engellisiyle kucaklaşmış bir ülkedir."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER