ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 21:15

Zihinsel engelliler semazen gösterisi

Zihinsel engelliler semazen gösterisi


Kayseri’de 7 zihinsel engellinin oluşturduğu semazen ekibinin semazen gösterisi büyük ilgi gördü.

        Kayseri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Kayseri Şubesi ile birlikte Hz. Mevlana’nın 739. vuslat yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi. Sabancı Kültür Merkezi’ndeki programa Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Kayseri Barosu Başkanı Avukat Fevzi Konaç ve çok sayıda davetli katıldı.

        Program, Kayseri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Metin Özen’in konuşması ile başladı. Daha sonra Avukat Fevzi Konaç, gençlere yönelik Hz. Mevlana’yı anlatan konuşma yaptı. Ardından 5 yıldır eğitim alan zihinsel engellilerin oluşturduğu 7 kişilik semazen ekibi sahneye çıktı. Yaşları 17 ile 31 arasında değişen zihinsel engelliler, semazen gösterisinde bulundu ve izleyicilerden büyük alkış aldı.

        Metin Özen, Gençlik Merkezi ve Spor Şubesi’nde zihinsel engelli ve engelsiz gençlerle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Bunlardan birisi ZİÇEV ile ortak yürüttüğümüz semazen ekibi ve gösterisidir. Bu ekibimiz Konya’ya ziyaret gerçekleştirdi. Bu etkinlik zihinsel engelli insanlarımız için güzel oldu.” dedi.

        ZİÇEV Kayseri Şubesi Müdürü Mevlüde Ünal, zihinsel engellilere yönelik müzikle eğitim yoluna gittiklerini hatırlatarak, semazen ekibiyle ilgili şu bilgiyi verdi: “Semazenlerimiz 5 yıl önce eğitim almaya başladı. Tasavvuf müziği dinleterek rahatlatıyorduk. Ekip çalışmaları ile birlikte 3 yıldır semazenlerimiz her yerde gösterilerini yapıyor. Bu eğitim çocuklarımız için yararlı oluyor. Kendilerine güvenleri geldi. Birçok kişi karşısında çıkıp gösterilerini yapıyorlar. Aileler de destekliyor.”

        ZİÇEV Kayseri Şubesi Müdür Yardımcısı ve beden eğitimi öğretmeni Mahmut Özdamar, semazen ekiplerinin şu ana kadar 8 ilde ve Kayseri’de çok sayıda gösteride bulunduğunu belirtti. Özdamar, “Zihinsel engelli çocuklarımızın hayata tutunma ve bakışlarının değişmesi, toplum içinde rahat hareket etmeleri adına önemli bir eğitim oldu. Çocuklarımız artık panik yapmıyorlar. Ailelerin bakış açısı da çok iyi. Bu uygulamadan memnunlar. Çocuklar sosyal anlamda çok gelişti. 6 yıldır yapıyoruz.” diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER