ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 11:41

Zihinsel engelli öğrenciler müzikle hayata tutunuyor


Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Kırklareli Eğitim Uygulama Okulu'nda eğitim gören zihinsel engelli öğrenciler müzikle hayata bağlanıyor. Çeşitli etkinliklere de çıkan öğrenciler,izleyicilerin başarısını topluyor.
Okul Müdürü İlyas Yalçın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarında eğitim, öğretim gören 95 öğrencinin müzikle hayata tutunduğunu söyledi.
Müziğin zihinsel engelli öğrencileri rehabilite etmede önemli olduğunu belirten Yalçın, kendisini ifade edemeyen zihinsel engelli öğrencilerin müzikle rahatladıklarını bildirdi.
Müzik ile öğrencilerin derslerdeki başarılarısının artığını anlatan, Yalçın şöyle devam etti:
"Okulumuzda 95 öğrencimiz bulunmakta. Müzik öğrencilerimizi rehabilitasyon etmede çok önemli. Ayrıca öğrencilerimizden oluşan bir rtim grubu da kurduk. Bu gruptaki öğrenciler çeşitli etkinliklere katılıyorlar. Çok başarılı sonuçlar alarak toplumun takdirini kazanıyoruz. Kişinin kendini ifade etmesinde iki önemli dil vardır. Birincisi resim, ikincisi müziktir. Resim dersinde çocuk dil ile ifade edemediğini eli ile ifade eder. Müzikte de aynı şekilde dille ifade edemediğini enstürmansyon çalarak ifade edebilir. Sözle kendini ifade edemez, ama bir parça çalmasını istediğinizde rahatlıkla çalabilir. Buda kendisini ve karşısındaki mutlu eder. Hayat bağlanmalarına katkıda bulunuyor.Müzikle öğrencilerimiz rahatlıyorlar. Müzik dersinden sonraki dersler daha güzel ve eğlenceli geçiyor. Çünkü çocuk müzikle stresini atarak, rahatlamış oluyor."
-Zihinsel engelli öğrenciler müziğe yatkın
Müzik öğretmeni Utku İzgi de, yaptığı araştırmalarda zihinsel engelli çocukların sağlıklı çocuklara göre müziğe daha yatkın olduklarını tespit ettiğini kaydetti.
Yaklaşık 5 yıldır öğrencilerle çalışarak ritm grubu kurduklarını anlatan İzgi, "Öğrencilerimizle ritm grubu kurarken ilk başta zorlanmıştık ama şimdi keyif alıyoruz. Günde 2 saat müzik çalışıyoruz. Çocuklar halk oyunları, oyun havaları ve yöresel müziklere daha fazla yatkınlar. Klasik ve caz müzikten zevk almıyorlar. Hareketli müzikleri daha fazla seviyorlar.Müzik zihinsel engelli ve sağlıklı çocuklara da faydası vardır. Çocuk müzik ile rahatlar ve başarısı artar" diye konuştu.
Zihinsel engelli öğrencilerden Emre Can da, müziği çok sevdiğini belirterek, müziğin kendilerine yaşam kaynağı olduğunu söyledi
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER