ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 18:17

Zihinsel engelli öğrenciler çiçek yetiştirecek

Zihinsel engelli öğrenciler çiçek yetiştirecek


Manisa Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi bahçesine kurulacak serada çiçekler, Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi’nde okuyan orta ve ağır derecedeki zihinsel engelli öğrenciler tarafından yetiştirilecek. Bu çiçeklerle Manisa’nın ihtiyacı karşılanacak. Ayrıca öğrenciler, meslek sahibi de yapılmış olacak. Sera, Türkiye’de özel eğitim kurumları arasında uygulamaları ile örnek bir kurum olacak.

Manisa İl Genel Meclisi (İGM) toplantısında sera hakkında bilgi veren Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Müdürü Murat Ceylan, 150 metrekarelik alan üzerinde kurulacağını söyledi. Seranın 60 bin 600 liraya malolacağını, 10 bin lirasının Manisa Organize Sanayi Bölgesi yönetimi tarafından verildiğini bildirdi. Geri kalan paranın karşılanmasını konusunda İGM’den destek isteyen Müdür Ceylan, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin de hem öğrenci hem de malzeme desteği vereceğini söyledi. Paranın tamamlanması durumunda hemen ihale açıp serayı en kısa sürede yaptıracaklarını aktaran Coşkun, öğrencilerin 2013-2014 eğitim öğretim yılında çiçek üretmeye başlayacaklarını söyledi. Seracılığın okul müfredatında zaten bulunduğunu vurgulayarak, “Okulumuzda toplam 73 orta ve ağır dereceli zihinsel engelli öğrencimiz var. Sera açıldığı zaman hepsi hem çiçek üretecek hem de meslek sahibi olacak. Okulumuzda başta galoş üretimi olmak üzere kablo montajı, el duş takımı paketleme, kelepçe, cıvata ve somun birleştirme yapılıyor. Giyim atölyesinde de öğrencilerin el becerileri geliştirilmekte ve hediyelik eşya üretmekteler.” dedi.

Murat Ceylan, serayı açmalarının amacının zihin engellilere normal çalışma ortamında olduğu varsayılan yarışma ve başarısız olma riski olmadan çalışma fırsatı vermek, problem ve risklerden koruyarak üretime katılmalarını sağlamak olduğunu bildirdi: “Öğrencilerin kendi parasını kazanabileceği, aynı zamanda sosyalleşebileceği bir meslek sahibi olmalarını sağlamak, gelecekte de yapabilecekleri yeni bir iş sahası oluşturmak istiyoruz. Ayrıca üreterek toplumda saygın bir yer edinme isteği, her insan gibi engelli bireylerimizin de temel arzusudur. İş ve meslek kazandırılan engelli birey özelde aile ekonomisine, genelde ülke ekonomisine katkıda bulunarak daha kaliteli bir yaşama sahip olacaktır.” şeklinde konuştu.

İGM Başkanı Hayrullah Solmaz da sera için gerekli desteği vereceklerini söyledi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER