ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Temmuz 2014 Cumartesi 16:19

Zeytinburnu'nda patlama

Zeytinburnunda patlama

Bir apartmanın giriş katındaki dükkanda patlama meydana geldi. Patlama sonrası ortalık savaş alanına döndü.


İstanbul Zeytinburnu'nda bir apartmanın giriş katındaki dükkanda patlama meydana geldi. Patlama sonrası ortalık savaş alanına döndü. İstanbul valiliğinin olayla ilgili yaptığı açıklamada olayda 1'i ağır 8 kişinin yaralandığı belirtildi. Yangına aşırı sıcaktan genleşme katsayısının yükselmesinin neden olabileceği belirtiliyor.

Beştelsiz Mahallesi'ndeki Mithatpaşa Tramvay Durağı yakınındaki dört katılı binanın giriş katındaki ambalaj ve plastik imalathanesinde saat 12.00 sıralarında meydana geldi. Olay yerine hemen itfaiye ve ambulans ekipleri sevk edildi. Yaralılar hemen yakındaki hastanelere kaldırıldı. Olay yeri inceleme ekipleri ile bomba uzmanları da araştırma başlattı.

HAMİLE KADIN ÜST KATTAN ATLADI

Alevlerin yükseldiği giriş katındaki dükkanın üst katında oturan 8 aylık hamile bir kadın atlayarak canını kurtardı. Dumanlar arasında kalan kadının yardımına çevredekiler koştu. Mahalleli karton ve battaniyeleri branda gibi kullanarak yangın yastığı oluşturdu. Dumanlar yüzünden zor anlar yaşayan ve nefes almakta güçlük çeken hamile kadın kartonların üzerine atladı. Kadının hafif yaralandığı belirtildi.

GAZ SIKIŞMASI İDDİASI

Patlamanın neden meydana geldiği henüz kesinlik kazanmadı. Bir iddiaya göre patlamanın gaz sıkışması yüzünden meydana geldi. Ancak gazın LPG tüpünden mi yoksa doğal gaz tesisatından mı sızdığı henüz belirlenemedi. Patlamanın meydana geldiği dükkanda büyük hasar gördü. Dükkanın üst katları ile çevredeki binaların camları kırıldı. Taşıtlar da hasar gördü. Patlamanın şiddetiyle bir otomobil devrildi.

YANGIN 1 SAATTE SÖNDÜRÜLDÜ

Yangından yükselen dumanlar İstanbul'un uzak semtlerinden de görüldü. Yangına Zeytinburnu, Bakırköy ve Fatih itfaiye ekipleri müdahale etti. Yangın 1 saat süren çalışma sonucunda söndürüldü. Çevredekiler yangın söndürme çalışmasını korku ile izledi.

Patlama yüzenden tramvay seferleri bir süre aksadı. İtfaiye ekipleri yangın söndürüldükten sonra binanın tüm katlarını tek tek kontrol etti. Kontrol sununda binada mahsur kalan olmadığı belirlendi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği: İtfaiye ekiplerinin ilk değerlendirmelerine göre olay gaz sıkışması yada tüpgaz patlaması sonucu meydana gelmiş olup terör saldırısı değildir. Olayda biri ağır 8 vatandaşımız yaralanmış, bir itfaiye erimizde yoğun dumandan etkilenerek tedavi altına alınmıştır. 

"Burada bu kaçıncı patlama?"

CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Zeytinburnu'nda patlamanın olduğu yerde incelemelerde bulundu. Yaralılar ve patlama hakkında bilgi veren Salıcı, şunları söyledi:

"Yaralılardan biri hamile Ayşe Akıllı... Ayşe Akıllı camdan atlamak istemiş. Bunu gören aşağıdaki bazı vatandaşlar çarşaf gererek aşağıya atlamasını sağlamışlar. Akılı hemen hastaneye kaldırıldı, öğrendiğimize göre durumu iyi... Binadaki bir diğer kadın Güray Coşkun... Onda da bir yaralanma yok. Patlamanın dışa dönük olduğu ve yoldan geçen vatandaşların yaralandığını öğrendik. Zeytinburnu'nda bu kaçıncı patlama... Davutpaşa'da daha önceki yıllarda patlama oldu. Burada işyerlerinin denetlenmesiyle ilgili bir sıkıntı olduğu ortada..."

İGDAŞ'tan açıklama

İGDAŞ, Zeytinburnu'daki patlamanın meydana geldiği işyerinin bulunduğu binanın bodrum katında doğalgaz tesisatının bulunmadığını bildirdi.

İGDAŞ'tan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün saat 11.30 sıralarında Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi Beşyol Sokak No: 3 adresindeki binanın bodrum katında bir patlama meydana gelmiştir. Patlamanın meydana geldiği bodrum katında bulunan ambalaj atölyesinde doğalgaz tesisatının bulunmadığı, dolayısıyla doğalgaz kullanılmadığı tespit edilmiştir" bilgisine yer verildi.

Zeytinburnu'da ambalaj atölyesinde meydana gelen patlamada, 8 kişi yaralanmıştı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, bir terör saldırısının söz konusu olmadığını, patlamanın gaz sıkışması ya da tüp gazdan meydana gelmiş olabileceğini bildirmişti.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama geldi

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Zeytinburnu'nda patlamanın meydana geldiği yerde incelemelerde bulundu.

Altınok daha sonra kısa bir açıklama yaparak, "Gaz sıkışmasından kaynaklanan bir patlama var. 8 tane vatandaşımız yaralı, birisi ağır durumda. Arkadaşlar yaralılarımızı hastaneye sevk ettiler. Binada patlamadan kaynaklanan çökme tehlikesi olabilir diye daha dikkatli çalışıyorlar" dedi.

Altınok, enkaz altında bir kişinin olabilme ihtimalinde söz edildiğini belirterek, "Kesin değil. Ona ulaşabilmek için arkadaşlarımız yoğun çalışıyor ama çökme tehlikesi olabilir diye çok dikkatli çalışıyor arkadaşlar. Bütün vatandaşlarımızın bu manada farklı boyutlara çekmemesi lazım gelir. Buna benzer patlamalar dün Denizli'de oldu, daha önce Beyoğlu'nda da buna benzer bir patlama olmuştu. Arkadaşlarımızın ilk kesine yakın değerlendirmeleri; bunu gaz sıkışmasından olduğuna dair. Toparlamaya çalışıyoruz. İnşallah can kaybı yoktur. Diğer 8 olan yaralı vadandaşlarımıza da şifa dliyoruz. Bir an önce ayağa kalkarlar diye değerlendiriyorum.

Altınok, patlamanın sebebi hakkında net sonuç alamadıklarını belirterek, değerlendirecelerini söyledi. Altınok, gazetecilerin binanın ruhsatsız olduğu yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine, "O bilgilere daha ulaşamadık, ulaşabilme şansımız yok" dedi.

Altınok, yanan binada bir kişinin oldğuna dair iddiaların olduğunu belirterek, "İlk etapta arkadaşlarımız baktılar ettil ama öyle bir iddia subuta ermiyor. Çalışmalar dikkatli bir şekilde devam ediyor" diye konuştu.

İşyerinde çalışan sayısının sorulması üzerine Altınok, "Tek bir iş yeri değil, poşet imalathanesi var, birde arkada pastane var, pastanenin imalathanesi var. O anda içeride girip çıkanlar var beraber tam manasıyla bilinmiyor. Net rakam alamıyoruz" dedi.

Öte yandan Selami Altınok'un açıklama yaptığı sırada bir kadın yanına gelerek Altınok ile konuşmak istedi. Kadın kız kardeşinin içeride çalıştığını, bütün hastanelere baktıklarını ve bulamadıklarını belirtti. 

PATLAMANIN ARDINDAN İLK GÖRÜNTÜLER

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

ZEYTİNBURNU'NDA GERGİN ANLAR

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER