ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Mayıs 2013 Cumartesi 12:05

'zeytin ve zeytinyağına ilgi giderek artıyor'


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Masum Burak, günümüzde sağlıklı beslenme kapsamında zeytin ve zeytinyağına ilginin giderek arttığını belirtti.
Bursa’da zeytin ve zeytinyağının dünü, bugünü ve yarını düzenlenen programla tartışıldı.
Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlenen "Geçmişten Geleceğe Zeytin ve Zeytinyağı " konulu panel ile zeytinin günü ve geleceği masaya yatırıldı.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) konferans salonunda yapılan panelin oturum başkanlığını Uludağ Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ö. Utku Çopur yaptı.

ZEYTİN’İN ANAVATANI TÜRKİYE

Panelde konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürü Doç. Masum Burak, zeytinin anavatanı Türkiye olan önemli bir ürün olduğuna dikkat çekti.
Genel Müdür Burak, Türkiye’de zeytin ve zeytinyağına ilginin giderek arttığına vurgu yaparken, “Buna paralel olarak bakanlığımızda sertifikalı zeytin fidanı desteği ve zeytinyağı desteği ile üretimin arttırılmasına yönelik çalışıyoruz. Zeytin üretiminde sofralıkta dünyada ikinci, yağlık üretimde ise altıncı sıradayız. Zeytinin anavatanı olan ülkemiz için bu durumu yeterli görmüyor ve daha da yukarılara çıkarmak için gayret sarf ediyoruz.” dedi.

Sağlıklı ve uzun yaşam isteğinin zeytine ilgiyi arttırdığını kaydeden Masum Burak, “Günümüzde açlıkla mücadeleden sonra gelen en önemli konu sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı beslenme için de zeytin ve zeytinyağı olmazsa olmazlardandır.” şeklinde konuşmasını tamamladı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER