ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 00:02

Zeynel Abidin Erdem: Alevi ve Sünnilerin kardeşliği ve dayanışması artacak


Alevi iftarını tertip eden isimlerden Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, toplumun barışının, bir aradalığının önemini vurguladı. Alevi ve Sünnilerin ortak dinamik ile duyarlılıklarının olduğunu anlatan Erdem, bu kesimlerin kardeşliğinin, dostluğunun, dayanışmasının arttığını, artmaya devam edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Alevi-Bektaşi federasyonları ve derneklerinin iftarına konuk oldu. Polat Rönesans Otel’de verilen iftar yemeği siyaset, ekonomi, sanat ve spor dünyasından önemli aktörleri bir araya getirdi. Yemeği Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem ile Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Polat tertip etti.

İftarda söz alan Zeynel Abidin Erdem, “Yemekte Aleviler kadar Sünniler de var. Doğudan gelenler kadar batından gelenler var. Talebimiz, birliğimizi, dirliğimizi tekrar vurgulamak, ülkemize ve dünyaya dostluk iletisi vermektir.” dedi.

Alevilerin ortak değerlerine göndermede bulunan Erdem, “Allah’ı ve Peygamberi aynı olan, Kur’an-ı Kerim’i bir olan bu ülkenin Alevi ve Sünni bireyleri olarak kardeşiz. Toprağımız, neşemiz, kederimiz bir. Tarihte Aleviler ile Sünniler arasında ayrılık gayrılık olmamıştır. Savaşlar, galibiyetler ve mağlubiyetlere toplumun tamamı tanık olmuştur. Şu aşamada da toplumu gönül birliği içinde görmeyi temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Alevilerin ve Sünnilerin ortak değer, dinamik ve duyarlılıklarının bulunduğunu aktaran Erdem, şunları kaydetti: “Tevhit, Peygamber, Ehli Beyt sevgisinde biriz. Bu iftarda da bunları öne çıkarma adına bir aradayız. Farklılıklarımız var ama bunları ayrılık sebebi olarak görmüyoruz. Bizim görevimiz müşterek birliği varlığı beyan etmektir. Biz, bu sevgi ateşini söndürülmesine müsaade etmeyeceğiz. Hepimiz insanız, insanlık ağacının dallarıyız. Güzel insanlar, canlar, kardeşliğimiz önemlidir. Kardeşliğimiz var oldukça dostluk ve dayanışmamız artacaktır. Barış ve huzurumuz güçlenecektir. Türkiyemize, varlığımıza, birliğimize kimse zarar veremeyecektir.”

Alevi ve Sünnilerin bir aradalığını dile getiren Zeynel Abidin Erdem, “Umudum o, Alevi ve Sünni kardeşlerimiz arasında dalaş olmayacak. Gelecek huzur üzerine inşa edilecek.” temennilerinde bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER