ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 13:55

Zeki Müren, kıyafetleriyle anıldı


Sanatçı Zeki Müren, ölümünün 17. yılında adını taşıyan okulda ve mezarı başında düzenlenen törenlerle anıldı. Zeki Müren’in kıyafetlerinden oluşan defile büyük beğeni topladı.

Müren için ilk tören, adıyla anılan Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde düzenlendi. Törene, Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, Zeki Müren’in yeğeni İlknur Güner, Müren’in modacısı Muzaffer Çaha, okul öğrencileri ve sanatseverler katıldı. Törende ünlü sanatçının şarkıları seslendirildi, kıyafetlerinden oluşan bir defile sunuldu. Zeki Müren'in kıyafetlerini podyumda sergileyen öğrenciler alkış aldı.

Törende konuşan Zeki Müren’in modacısı Muzaffer Çaha, şunları dile getirdi: “Zeki Müren’in modacısı olarak anılmaktan gurur duyuyorum. Her kostümde ilklerin öncülüğünü yapmanın onuru var. İlk altın yakalı smokin ve son gece taşlarla süslü son smokinime kadar, çeyrek yüzyıla kadar okuduğu her şarkı için ayrı ayrı mücevher değerinde eserler.”

Müren’in yeğeni İlknur Güner ise şöyle konuştu: “Cumhuriyet tarihimizde kendi alanında devrim yapmış bir insan. Zeki Müren Türk halkından aldığı maddi manevi her şeyi tekrar geriye veren bir insan. Temennimiz Türkiye’de Zeki Müren’lerin çoğalması. O her zaman Türkiye’de belli polemiklerin dışında olmuştur. Onun için bugün Türkiye’nin neresine giderseniz gidin tek başına bir ekoldür. Gerek sanatı, gerek kişiliği, gerek insanlığı, gerek hayırseverliği, bir başkası tarafından taklit edilemeyecek düzeydedir.”

Müren için bir tören de Emirsultan Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlendi. Buradaki törene de aile yakınları, öğrenciler, sevenleri ve motorcuların katıldığı görüldü. Müren için yapılan duanın ardından öğrenciler tarafından kabrine karanfil bırakıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER