ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 11:41

Zehir tacirlerine tarihî tutuklama


İzmir’de sokak satıcılarına yönelik, Özel Harekât ve helikopter destekli olarak geçen pazartesi ve perşembe günleri düzenlenen iki operasyonda gözaltına alınan 79 kişiden 74’ü tutuklandı. Tutuklananlar arasında bulunan engelli bir satıcı dikkat çekti. Gençleri uyuşturucu illetinden kurtarmak için operasyonların süreceği belirtildi.

"Torbacı" olarak adlandırılan, sokakta uyuşturucu satanlara yönelik Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışma başlatıldı. Altı ay süren araştırmaların ardından uyuşturucu satıcılarının kimlikleri, adresleri ve bağlantı kurduğu kişiler tespit edildi. İlk olarak pazartesi, ardından perşembe günleri operasyon düzenledi. Konak, Bayraklı, Bornova, Karabağlar, Balçova ve Gaziemir ilçelerindeki baskınlarda 79 kişi gözaltına alındı. 2 bin polis memuruyla birlikte art arda yapılan operasyonlarda 11 kilo 200 gr. kubar esrar, 152 adet "meşe" tabir edilen esrar, 3 adet hassas terazi, 3 adet tabanca, 10 mermi ve 1 adet pompalı tüfek ele geçirildi. Operasyona şahit olan çocuklara ise uyuşturucunun zararları anlatılarak kırtasiye malzemeleri, oyuncaklar ve top dağıtıldı.

Uyuşturucu ticaretini önlemeye yönelik bu operasyonların, İzmir'de son yıllarda yapılan en kapsamlı çalışma olduğu belirtilirken devam edeceği vurgulandı.

Bu arada uyuşturucuyu, kendileriyle bağlantı kuran kişilere satanlar arasında bulunan yürüme engelli sokak satıcısı, tekerlekli sandalyeyle gözaltına alındı. Zanlılar arasında, bu işi ailece meslek haline getirenler de olduğu belirlendi. Gözaltına alınan 79 kişiden 74’ü, sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı. Bunlar arasında 62 kişinin uyuşturucu, hırsızlık, gasp, kasten yaralama mala zarar verme, tehdit, çocuk kaçırma, sahtecilik ve adam öldürme gibi suçlardan kaydı bulunduğu tespit edildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER