ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 17:15

Zayıf notlardan dolayı çocuğunuzu eleştirmeyin


Yarıyıl tatiline çıkacak öğrencileri karne heyecanı sararken, uzmanlar velilere uyarıda bulunarak karnedeki zayıf notlardan dolayı çocukların eleştirilmemesi gerektiğini vurguladı.

        Özel Emine Nakıboğlu Koleji’nin uzman psikolojik danışmanı Neslihan Akış, çocukların aşağılanmaması uyarısında bulunarak, başarısızlığın kaynağını bulmaya çalışıp, başarıyı artırıcı önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Akış, “Anne ve babaların karne sonrasında çocuklarını tenkit etmemeleri son derece önemlidir. Karnelerdeki notlar ne olursa olsun, çocukların değerli ve önemli oldukları onlara hissettirilmelidir. Başarısızlıklar bir şekilde telafi edilir. Ancak bozulan aile-çocuk ilişkisi ve örselenen ‘sevgi’ daha zor telafi edilir.” dedi.

        Ailelerin karne karşısında heyecanlarını çok da dışa vurmamaları gerektiğine de vurgu yapan Neslihan Akış, “Olumlu ya da olumsuz duyguları fazlasıyla çocuğa yansıtmak, onun kendini değerlendirmesinde sürekli başkalarına bağımlı hale gelmesine neden olur. Burada önemli olan, çocuğun kendi kendini doğru olarak değerlendirmeyi öğrenmesi, kendi kendini eleştirmesi ve gitmesi gereken yönü kendi kendine bulmasıdır.” diye konuştu.

        Çocuğun okul başarısında özellikle ailelere büyük bir görev düştüğüne dikkat çeken Akış, bundan sonraki zamanlarda neler yapılması gerektiğini oturarak sakin bir şekilde konuşulması gerektiğini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER