ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 13:28

Zambiyalı AIDS hastalarından Türkiye'ye beste


Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Güney Afrika ülkelerinden Zambiya'da AIDS hastaları için tıbbi malzeme ve cihaz yardımında bulundu. Zambiyalılar da Türkiye'ye minnettalıklarını besteledikleri şarkıyla dile getirdi.
TİKA onuruna bakımevinde düzenlenen törene Türkiye'nin Lusaka Büyükelçisi Ahmet Arda, Our Lady's Hospice bakımevi yöneticileri Freeborn Kibombwe, Haripriya Eswaran, TİKA yetkilileri ve bakımevi çalışanları katıldı. Törende konuşma yapan Büyükelçi Arda, Türkiye'nin resmi yardım eli, TİKA aracılığıyla sağlanan bu desteğin bir bağış değil merkezin faaliyetlerini sürdürebilmesi için katkı olarak görülmesi gerektiğini belirterek, işbirliği projelerinin devam etmesi temennisinde bulundu.
Bakımevi yöneticisi Kibombwe de konuşmasında, bakımevlerinin her türlü desteğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, yapılan katkı ve jestten ötürü Türk halkı adına TİKA'ya teşekkür etti. Bakımevi çalışanları, törende TİKA'ya sevgilerini besteledikleri şarkıyla dile getirdi. Zambiyalılar şarkıda "Türkiye'nin yardımlarına ömür boyu minnettar kalacaklarını" ifade etti.
-Mali sıkıntı yaşayan bakımevinin imdadına TİKA yetişti
TİKA, Zambiya'da bulunan Our Lady's Hospice Bakımevi ve Sağlık Merkezine malzeme ve ekipman desteği verdi. Kuruluş, bağışlarla idare edilen ve son birkaç yıldır bağışların azalması sonucu mali sıkıntı yaşayan merkezin faaliyetlerini sürdürmesine katkıda bulunmak için gerekli tıbbi malzeme ve cihazı ülkeye sevketti.
Nüfusunun yüzde 14'e yakın kısmının AIDS/HIV virüsü taşıdığı Zambiya'nın başkenti Lusaka'da 2001'de yardıma muhtaç AIDS hastalarına evlerinde palyatif bakım hizmeti vermek üzere kurulan merkeze 2003'ten itibaren yatılı hasta kabulüne de başlandı.
Ayda 40'ı yatılı olmak üzere yaklaşık bin 200 hastaya hizmet veren 35 yataklı bakımevinde çocuk hastalar için de koğuş bulunuyor. Önceleri AIDS hastalarına virüsün yayılmasını yavaşlatıcı tedaviyle hasta ve yakınlarına psikolojik destek ve yoğun bakım hizmeti verilen merkezde bir süredir kanser hastalarına da hizmet sağlanıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER