ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 19:35

Zagreb'deki patlama


Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'in merkezindeki Ban Yelaçiç Meydanı'nda geçen hafta meydana gelen patlamayla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.
    
Zagreb Emniyet Müdürü Goran Buruşiç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 23 Ocak'ta Ban Yelaçiç Meydanı'nda meydana gelen patlamanın şüphelilerinin, Adriyatik kıyısındaki Voditse şehrinden Zagreb'e gelen ve "Altın Gençlik" olarak bilinen grubun üyeleri olduğunu söyledi.
    
Patlamanın gerçekleştiği 23 Ocak tarihinde, güvenlik kameralarının çektiği görüntülerin izlenmesinin ardından patlamanın sorumlularını tespit ettiklerini ifade eden Buruşiç, "Suçu işleyen gençler hayatta istedikleri her şeyi elde etmiş ve artık sıkıntıdan ne yapacaklarını bilmiyorlar. O yüzden bu tür bir olaya giriştiklerini düşünüyorum- diye konuştu.
    
Buruşiç, 2 şüphelinin Zagreb'te, 3'ünün Şibensko-Kninska Kantonu bölgesinde, 1 şüphelinin de Hırvatistan'ın Bosna-Hersek sınır kapısı olan Metkoviç'te yakalandığını belirtti.
    
Şüphelilerin sorgularının devam ettiğini belirten Buruşiç, Zagreb Savcılığı'ndan şüpheliler için ek 1 aylık gözaltı süresi alındığını da kaydetti.
    
Bu arada, Hırvatistan Savcılığı'nca yapılan açıklamada ise 28 ve 30 yaş arasındaki 6 gencin suçu ortak işlediğinin tespit edildiğini, söz konusu kişilerin "can ve mal kayıplarına yol açma girişiminden dolayı suçlandığı" kaydedildi. Savcılık açıklamasında, gözaltındakilerden 2'sinin daha önce izinsiz silah ve patlayıcı maddeler bulundurmaktan yargılandığı bilgisine de yer verildi.
    
Öte yandan, Emniyet ve Savcılığın gözaltındaki kişilerin kimlik bilgileri hakkında açıklama yapmamasına rağmen, Hırvat basını şüphelilerin kimlik bilgilerini ve fotoğraflarını kamuoyuyla paylaştı. Hırvat medyası, şüphelilerin seçkin aile mensupları olduğunu, aralarında ünlü bir iş adamının oğlunun da bulunduğunu iddia etti.
   
  Zagreb'in merkezindeki Ban Yelaçiç Meydanı'nda 23 Ocak'ta meydana gelen patlamada ölen ya da yaralan olmamış, çevrede maddi hasar meydana gelmişti. Zagreb'den Varajdin kentine giden yük treninde ise 9 Ocak'ta şiddetli bir patlama yaşanmıştı. Patlamada ölen ya da yaralanan olmazken çevredeki binalar ve tren rayları zarar görmüştü. Zagreb'in Bologna semtindeki bir otobüs durağı yakınlarında 11 Ocakta meydana geen şiddetli bir patlamada ise bir kişi yaralanmıştı. Hafif yaralanan kişi, yaşanan patlamaların sorumlusu olduğu şüphesiyle tutuklanmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER