ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Ağustos 2013 Çarşamba 21:58

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) kalkınma kurulu toplantısını Uşak’ta yaptı

Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) kalkınma kurulu toplantısını Uşakta yaptı


Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Kalkınma Kurulu'nun 2013-1 sayılı toplantısı, Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mustafa Kemal Paşa Amfisi’nde gerçekleşti.

ZEKA Kalkınma Kurulu Toplantısı’na; Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, Uşak İl Genel Meclis Başkanı Ali İhsan Uzun, Uşak Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ali Yıldırım, Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz ile Kalkınma Kurulu’nun Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar ve Manisa üyeleri katıldı.

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Veli Oğuz, ZEKA’nın 2012 yılı ve 2013 yılı ara faaliyet raporlarını okudu. Zafer Kalkınma Ajansı’nın, ülke ve bölge kalkınmasında önemli bir aktör olduğunu belirterek, özlenen bir tablo olduğunu dile getiren Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik, “Ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine ve zenginleşmesine büyük katkılar sağlayabilecek bir tablo. Kamu, sivil toplum ve özel kuruluşlar burada, bölgenin sorunlarını, potansiyellerini değerlendirecek aktörler burada. İyi bir çalışma disiplini içerisinde, ülkemizin 2023 vizyonunu yakalamasını sağlayacak bir ekip aslında burada bulunuyor. Kalkınma ajansları, 26 bölgeye ayrılarak kuruluşunu tamamladı ve güzel projelere imzalar atıldı. Eski devirlerde ülkemiz gelişsin, kalkınsın diye çeşitli hamleler yapılırdı. Fakat biraz simsarlık yapılmış gibi kaynaklar buharlaşıp gidiyordu. Ama şimdi ne yapacaksın, nerede yapacaksın, nasıl yapacaksın, kiminle yapacaksın, ne kadar parayla yapacaksın, bütün bu soruşların cevaplarını içeren dosya ile müracaat ediyorsun ve bu bağımsız hakemler tarafından değerlendirilerek geçen bir süreç sonrasında uygulamaya geçiriliyor. Kalınma ajanslarını, kuruluş süreçlerini tamamlayan ajans olarak görüyorum. Ancak emekleme ve koşma aşaması devam ederken bazı eksiklikleri de görüyorum. Yönetim kurullarının özerk alanlardan oluşması gerektiğini düşünüyorum. Bölge mülki amirlerinin vesayetinden kurtulması gerektiğini düşünüyorum. Böylece projelerin vesayetten kurtulmuş olarak daha güzel kararlar alabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Yapılan konuşmalar sonrasında Kalkınma Kurulu başkanlığı seçimine geçildi. Başkanlığa, Manisa Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Doç. Dr. Erbil Kalmış ve Afyonkarahisar TÜMSİAD Başkanı Mahmut Emin Birliktir aday oldu. 100 üyeden 70’inin katıldığı seçim açık oylama ile yapıldı. Yapılan oylamada 45 oy alan Doç. Dr. Erbil Kalmış başkanlığa seçilirken, Birliktir 21 oyda kaldı. 4 oy ise kullanılmadı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER