ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2013 Cuma 17:58

YYÜ, Van'da ilik nakli merkezi kuracak


Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) 'Bir an için lösemi olur musun?' etkinliği düzenlendi. Etkinlikte lösemi hastalarının taktığı maske ile konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal üniversitede ilik nakli merkezi kurulması için çalışma başlattıklarının müjdesini verdi.

    YYÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü öğrencileri ile Van Sağlık Gönüllüleri Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 'Bir an için lösemi olur musun?' etkinliği Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde yapıldı. Etkinlikte ağzını maske ile kapatarak konuşan YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, farkında olmanın önemine değinerek, 'Biz üniversite olarak farkındalık yaratmak adına bir dizi etkinlik başlattık. Bugünde lösemi hastaları için bir aradayız. Ben siz değerli öğrencilerimden bu konuyla ilgili topluluk kurmanızı istiyor ve bunun için her türlü desteği vereceğimizi buradan ifade etmek istiyorum." dedi

    Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Battal üniversitede lösemili hastalar için ilik nakli merkezi kurulması için çalışma başlattıklarını kaydetti. İlik nakli merkezinin önemli bir ihtiyaç olduğuna değinen Rektör Prof. Dr. Battal, merkezin yakın zamanda kurulmasını umduklarını belirtti.

    Ardından Van Sağlık Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Yrd. Doç. Dr. Şakir İşleyen, kürsüye çıkarak derneğin kurulma hikayesini anlattı. Daha sonra annesi lösemi hastası olan İktisat Fakültesi 1. Sınıf Öğrencisi Rojda Baran annesine yazdığı mektubu okudu. Baran’ın annesinin etkinlik için gönderdiği ses kaydı etkinliğe katılanlara dinletildikten sonra YYÜ Tiyatro Topluluğu bir skeç sahneledi. Skecin ardından Grup İhlas sahneye çıkarak ilahiler söyledi.

    Sahneye çıkan YYÜ öğrencilerinin Türkçe ve Kürtçe şarkılar söylenmesinin ardından Doç. Dr. Zeki Taştan kapanış konuşmasını yaptı. Farkındalık oluşturmak adına düzenledikleri etkinliğe katılanlara teşekkür eden Doç. Dr. Taştan herkesi sahneye davet etti. Rektör Prof. Dr. Battal’ında bulunduğu çok sayıda kişi sahneye çıkarak 'Bütün dünya buna insansa' şarkısını söylemesiyle program sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER