ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 10:40

Yüzerken kulak sağlığınıza dikkat edin


Yaz aylarında ortaya çıkan sağlık sorunlarının başında, yüzerken kulağa su kaçması sonucu oluşan dış kulak yolu sorunları geliyor. Kulakta ağrı, şişme ve tıkanıklık, dış kulak yolu iltihaplarının en önemli belirtileri olarak sıralanıyor.

Memorial Hizmet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Deniz Kaya, kulak yolu iltihapları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Dış kulak yolu iltihaplarının 'yüzücü kulağı' olarak da adlandırıldığını ifade eden Kaya, "Bunun nedeni yüzme sırasında kulağa kaçan suyun nemli bir ortam sağlayarak, bakterilerin çoğalması için uygun ortam oluşturması ve sonuç olarak iltihaba yol açmasıdır. Ayrıca kulağı parmakla kaşımaya çalışmak, kulak çöpleri ve diğer yabancı cisimlerle kulağı kurcalamak da kulak kanal cildini tahriş ederek enfeksiyona neden olmaktadır." diye konuştu.

Kulak ağrısının zaman zaman şiddetinin arttığına dikkat çeken Kaya, "Çok sık karşılaşılan ve dayanılmaz boyutlara çıkabilen kulak ağrısının şiddeti saatler içinde artar. Ağrıyla beraber sıklıkla kulakta şişme ve tıkanıklık görülebilir bununla beraber kulak kanal cildienfeksiyona bağlı şişer. Bu durum kulakta dolgunluk ve geçici işitme kaybına yol açabilmektedir.Bu şikayetlere kulak kaşıntısı ve sulu akıntı eşlik eder. Hastalık ilerlediğinde ise; boyunda beze, ateş, kulak kepçesinde ödeme bağlı şişme ve kızarıklık ortaya çıkmaktadır.Enfeksiyona yol açan sebep, sıklıkla su da bulunan bakteriler, daha nadiren mantarlar ve virüslerdir." ifadelerini kullandı.

Saç spreyleri ve kozmetik ürünlerin enfeksiyonu tetikleyebileceği uyarısında bulunan Kaya şöyle devam etti: "Kulak kanalında bulunan salgı bezlerinin salgıladığı mumsu akıntılar ve kulak kanalının kıvrımlı yapısı kulağın birer savunma mekanizmalarıdır. Kulak kiri olarak tabir edilen salgılar, kulağı sudan koruyucu ince bir tabaka oluştururlar. Hafif asidik yapıdadırlar ve bu durum bakteri yerleşimini zorlaştırır. Bu salgılar kulak kanalındaki tozları, ölü hücreleri tutarak dışarı atılmasını sağlamaktadır. Zardan dışarı ve aşağı doğru eğimli bir yapısı olan kulak kanalı ise kulağa giren suyun dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Kulak kanalı enfeksiyonu oluşmuşsa bu doğal savunma mekanizmalarında sorun ortaya çıkmış demektir. Aşırı terleme, havanın çok fazla nemli olması veya yüzme sonrası kulağa su kaçması bakterilerin çoğalması içinortam oluşturmaktadır. Ayrıca kulak çöpleri veya parmakla kulak temizlenmek kulak kanalını tahriş edilebileceği gibi bazen de işitme cihazı veya kulaklık kullanımına bağlı olarak bakteri çoğalması gözlenebilir. Bunların dışında ciltte meydana gelen takı veya kimyasal maddelere bağlı ortaya çıkan alerjilerde enfeksiyonu tetiklemektedir. Duş ve yüzmeden sonra başı yan çevirerek kulağı bir havlu veya bez parçasıyla silinmesi, saç kurutma makinasıyla en düşük ayarla 30 cm uzaktan tutarak kulağı kurutmak, saç spreyleri ve boyalarını kulağa kaçırmamak gibi birkaç basit önlem ile kulak yolu iltihabından korunulabilir. Ayrıca sık iltihaplanan kulaklar için yüzme öncesi elma sirkesini yarı yarıya sulandırarak kulağa damlatmak da kulakta asidik ortam oluşturarak enfeksiyon riskini azaltacaktır. Dış kulak yolu iltihabına ait belirtiler fark edildiğinde vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Doktor kulak akıntılarını temizlenmesini sağlayacak ve çeşitli damlalar ve ağrı kesiciler ile tedaviyi başlatacaktır. Damlaların etkinliğini artırmak için kulak temizliğine dikkat edilmelidir.Tedavi sırasında ise yüzmeye, kulaklık veya işitme cihazı kullanmaya ara vermek, duş alırken kulağı tıkaçla kapatmak iyileşme süresini hızlandıracaktır."

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER