ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 16:09

"Yuvaya Dönüşen Plastikler" projesi tanıtıldı


Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, "Yuvaya Dönüşen Plastikler" projesi kapsamında, toplanan atık plastiklerin yüzde 100 dönüşümü sağlandıktan sonra kedi ve köpek yuvası haline getirileceğini bildirdi.
PAGDER öncülüğünde sokak hayvanları için hayata geçirilen "Yuvaya Dönüşen Plastikler" projesinin tanıtımı, Hasdal Sahipsiz Hayvan Geçici Bakımevi'nde düzenlenen toplantıda yapıldı.
Toplantıda proje hakkında bilgi veren Semerci, "Sıcak Bir Yuva Her Canlının Hakkıdır" sloganı ile başlatılan proje kapsamında, toplanan atık plastiklerin yüzde 100 dönüşümü sağlandıktan sonra kedi ve köpek yuvası haline getirileceğini belirtti.
Projenin ilk adımının dernek tarafından atıldığını kaydeden Semerci, ihtiyacı bulunan hayvan bakımevlerine, 685 plastik yuva bağışı yaparak projeyi başlattıklarını, bu sayıyı ilk etapta İstanbul için 3 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Semerci, bu projeyle toplumda kaynağında ayrıştırma alışkanlığı, çevre bilinci ve plastik ürünler ile ilgili varolan olumsuz imajı değiştirmeye yönelik katkı sağlanacağını ve projenin sürdürülebilirliği için yerel yönetimler ile sponsor desteğinin önemli olduğunu ifade etti.
Plastik atıkları, çöpe, sokağa atmak yerine, ayrıştırma poşeti ile kaynağında ayrıştırmanın önemine işaret eden Semerci, "Böylece ülke ekonomimize kazandıralım. Bunları, doğaya, çevreye atarak, üstelik suçu plastiğe ve atıklara yükleyerek, görüntü kirliliği yaratmayalım. Önemli sosyal sorunlarımızdan biri olan sokak hayvanlarına sıcak bir yuva yapalım. Her atık plastik, sokaktaki bir can için sıcak yuvasının bir tuğlası olacak" diye konuştu.
Hayvan kulübelerinin gövdesinde 5 numaralı polipropilen plastik, çatılarında ise 7 numaralı diğer plastik türünün kullanıldığını dile getiren Semerci, tüm plastik veya değerli atıkların ekonomiye kazandırılması gerektiğini kaydetti. Geri dönüşümlü atıkların toplanmasıyla çevrenin fiziki olarak kirlenmesinin önüne geçileceğini aktaran Semerci, yerel yönetimlerin bu projeye inanması ve sahip çıkması gerektiğini aktardı.
Semerci, bir kulübenin yapımında, türüne göre değişmekle birlikte 136-175 kilogram arasında atık, tasnif edilmemiş plastik kullanıldığını belirterek, "Her kademesinde artı değer yükleniyor. 136-175 kilogram arasında plastik atığa ihtiyacımız var" dedi.

- "Son 10 yılda yapılan en etkili proje"

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Haluk Özder de hayvanlar ve çevre için katkı sağlayan bu projenin, son 10 yılda yapılan en etkili projelerden biri olduğunu söyledi. Türkiye'de ilk kez hayata geçirilen bu projeye destek olacaklarını kaydeden Semerci, yerel yönetimlerden de projeye sahip çıkmalarını istedi.
Kampanyanın tanıtım yüzü olarak seçilen oyuncu ve sunucu Tuna Arman ise projenin çok yönlü olduğunu, ekonomiye ve doğaya katkı sağladığını ayrıca, hayvanlara sıcak bir yuva olacağını ifade etti.
Kampanyaya destek veren kurum ve kuruluşları temsilen toplantıya Ataşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Namık Sürmen, Zeytinburnu Belediyesi Başkan Yardımcısı İlyas Saka, Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, Sahipsiz Hayvanları Koruma Derneği Yöneticisi Murat Bekhan, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı Genel Müdürü Yaşar Nadir Atilla da katıldı.
Tanıtım toplantısının ardından, katılımcılar hayvan barınağını gezerek, bağışlanan plastik kulübeleri inceledi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER