ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 11:41

Yurtkuran, örgütsel suçlamayı reddetti


Ergenekon davasının tutuksuz sanığı eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Abbas Yurtkuran, sanıklardan Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Doğu Perinçek ve Levent Ersöz ile aralarında örgütsel irtibat bulunmadığını söyledi. Yurtkuran, bu sanıklar ile görevi nedeniyle tanıştığını iddia etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 312'nci duruşmasında CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile Veli Küçük, İbrahim Şahin, Tuncay Özkan, Semih Tufan Gülaltay ve Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu 46 tutuklu sanık hazır bulundu.

Tutuksuz sanıklardan eski rektörler Mustafa Abbas Yurtkuran, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Tuncer Kılınç, Hüseyin Buzoğlu ve Yalçın Küçük duruşmaya katıldı. Küçük, Odatv davasından tutuklu olduğu için tutuklu sanık bölümünde yer aldı.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

Kimlik yoklamasının ardından tutuksuz sanıklardan eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Mustafa Abbas Yurtkuran'ın savunmasının alınmasına başlandı. Toplam 2 saat konuşma süresi verilen Yurtkuran, soruşturma aşamasında kendisi hakkında verilen dinleme kararlarının hukuki olmadığını iddia etti.

Şener Eruygur, Levent Ersöz, Hurşit Tolon ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu bazı sanıklar ile kendisi arasında yapılan telefon görüşmelerinin örgütsel irtibat olarak değerlendirildiğini belirten Yurtkuran, bu kişilerden birçoğu ile mesleği nedeniyle tanıştığını söyledi. Eruygur ile komşusu olması nedeniyle tanıştıklarını belirten Yurtkuran, bu süreçte Eruygur'un Genel Başkanlığını yaptığı Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) bir dönem Genel Başkan Yardımcılığını yaptığını söyledi. Yurtkuran, bu nedenle de Eruygur ile 5-6 defayı geçmeyecek telefon görüşmesi olduğunu, ancak dernek çalışmaları nedeniyle yapıldığını söyledi.

Hurşit Tolon ile 1. Ordu Komutanı olması sebebiyle, Levent Ersöz ile de Bursa Jandarma Komutanı olması sebebiyle tanıştıklarını ve birbirlerine görevleri gereği ziyarette bulunduklarını söyledi.

Kemal Alemdaroğlu ve Rıza Ferit Bernay ile de aynı dönemde rektörlük yaptıklarını belirten Yurtkuran, dava konusu Cumhuriyete saygı yürüyüşüne de katıldığını söyledi. Yürüyüşte suç unsuru olabilicek birşey oyladığını belirten Yurtkuran, 'Ordu göreve' yazılı bir pankartın, aykırı bir grup tarafından açıldığını ve onların da yargılama sonunda beraat ettiklerini söyledi.

Öte yandan, sanıklar Haberal ve Balbay ise ortak yazılı basın açıklaması yaparak tutukluluklarının devamı yönünde verilen mahkeme kararlarını eleştirdi. İki gün sonra milletvekili seçilmelerinin ikinci yıldönümü olduğu hatırlatılan açıklamada, "yargı eliyle çözümü engellenen bu demokrasi ayıbının bir an önce çözülmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisimize çağrıda bulunuyoruz." ifadesine yer verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER