ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 17:47

Yurtdışına asker gönderilmesi kabul edildi

Yurtdışına asker gönderilmesi kabul edildi

Yurt dışına gönderilmesi için 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin; AB'nin, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali'de icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında yurt dışına gönderilmesi için 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Türkiye, siyasal aktör olarak kayıtsız kalmamıştır

Ünal, TSK'nın; AB'nin, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali'de icra ettiği harekat ve misyonlar kapsamında yurt dışına gönderilmesi için 1 yıl süreyle izin verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi'nin görüşmelerinde grubu adına söz aldı. 

Bölgede yaşanan gelişmeler ve etkileri ile bazı Avrupa ülkeleri ile ABD'nin yaklaşımı hakkında bilgi veren Ünal, şunları söyledi:

"Türkiye, özellikle son yıllarda, Afrika kıtasındaki sorunlara hiçbir zaman bir siyasal aktör olarak kayıtsız kalmamıştır. Somali'deki bölgesel ve iç barışa yönelik derin ve kapsamlı çalışma ve katkıları yanında Sudan ve Mali'deki çatışmalarda bilinçli olarak daha güçlü bir profil izlemiştir. Özellikle sessiz diplomasi olarak tarif edilebilecek bu politikaları, Türkiye'ye hem arazi tecrübesi hem de kıtada saygınlık kazandırmıştır. Orta Afrika Cumhuriyeti'nde yaşanan gelişmeler sonrası özellikle de Avrupa Birliği'nin Türkiye'den asker talebi bir kaç açıdan derinlemesine değerlendirilmelidir. Burada ilk olarak vurgulanması gereken nokta, bu davetin Türkiye'nin artık Afrika'daki sorunlarda katkı yapabilecek bir siyasal aktör olarak kabul edildiğinin tescili olduğudur."   

Sorunun asıl mağdurlarının Müslümanlar olduğu düşünüldüğünde, Türkiye'nin bölgeye asker göndermesinin, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi yapıları da gelişmelere dahil edebileceğine dikkati çeken Ünal, "Onların sürece dahil olması hem Türkiye'nin elini güçlendirecek hem de olayları pozitif yönde etkileyecektir" dedi. 

Ünal, Türkiye'nin benzer katılımları daha önce de gerçekleştirdiğine ve olumlu sonuçlar elde ettiğine işaret ederek, "Ülkemizin barışı destekleme harekatlarına olan yaklaşımıyla örtüşen ve Türkiye ile AB'nin uluslararası ve bölgesel sorunların çözümüne yönelik ortak anlayışlarının göstergelerinden biri olan bu tezkerenin onaylanmasını ümit ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER