ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2013 Perşembe 14:08

Yurtdışı Hizmetleri Konferansı


Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, "İslam karşıtlığı, bugün artık teorik bir fikir, felsefe, anlayış ve düşünsel bir mesele değildir. Bu, tamamen politik, ekonomik ve iktisadi bir meseledir" dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Sapanca'da bir otelde düzenlenen "Yurtdışı Hizmetleri Konferansı" sona erdi.
Burada konferansa ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Özafşar, ikincisini gerçekleştirdikleri konferansın çok verimli geçtiğini söyledi.
Geçen yıllarda, ülke ülke hazırladıkları eylem planlarını değerlendirdiklerini ve dünyanın dört bir yanında yürüttükleri çok büyük projelerin bulunduğunu vurgulayan Özafşar, toplantıyla gelecek yılların hizmet planlarının ortaya çıktığını ifade etti.
Özafşar, 11 Eylül saldırılarından sonra dünyada İslam karşıtlığının yaygınlaştığını anlatarak, belli çevrelerin bunu bir endüstiriye dönüştürdüğünü kaydetti.
- "İslamofobi, bir sektör haline geldi"
İslamofobinin bir sektör haline geldiğini ifade eden Özafşar, "İslam karşıtlığı bugün artık teorik bir fikir, felsefe, anlayış değildir, düşünsel bir mesele değildir. Bu tamamen politik, ekonomik, iktisadi bir meseledir" diye konuştu.
Özafşar, konferansa katılanların, kendi bölgelerinde çıkan İslam karşıtlığını, ayrımcılığı ve ötekileştirmenin örneklerini anlattığını dile getiren Özafşar, şunları söyledi:
"Buna karşı çok akılcı, bilgiye dayanan, hikmetli nasıl bir politika geliştirileceği konusu üzerinde durulmuştur. Nitekim süreç takipleri ile bu hizmet bölgelerindeki İslam karşıtlığını, Müslümanlara yönelik ayrımcılığı, ırkçılığı takip eden raporlar sürekli olarak bize geliyor. Bu konuda millet olarak daha aktif olmamız gerektiği anlaşılmıştır."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER