ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 12:17

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe sevdalılarını ağırlayacak


Dünyanın dört bir yanında kurduğu Türk kültür merkezleriyle Türkçeyi ve Türk kültürünü dünyaya tanıtan Yunus Emre Enstitüsü'nün düzenlediği yaz okuluna, bu yıl 68 ülkeden 346 öğrenci katılacak.
Yunus Emre Enstitüsü yetkililerinin, AA muhabirine verdiği bilgiye göre, Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde (YETKM) Türkçe öğrenen, yurt dışında Türk dili veya Türkiye ile ilgili bölümlerde okuyan öğrencilerin kabul edildiği Türkçe yaz okuluna bu yıl bin 833 kişi müracaat etti.
Yurt dışında ilgi duyan insanların, Türkiye ve Türkçe'yi yakından tanımalarını hedefleyen ve bu yıl ilk defa Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'yla yapılan organizasyonda, önceki yıllara göre hem öğrenci sayısında hem de ülke çeşitliliğinde artış gerçekleşti.
Aralarında Endonezya, Çin, Azerbaycan, Angola, Rusya, İtalya ve İngiltere'nin de bulunduğu 68 ülkeden başvurunun gerçekleştiği yaz okulu programına elemelerle tespit edilen 346 öğrenci katılacak.
Yunus Emre Enstitüsü, programla ilgili Bursa, Sakarya, Zonguldak, Konya, Kayseri, Gaziantep, Samsun, Trabzon, Kastamonu ve Edirne'de bulunan üniversitelerle protokol imzaladı.
Sadece uçak biletini alarak Türkiye'ye gelecek öğrenciler, kendileri için belirlenecek şehirlerde Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÖMER) tarafından öğlene kadar verilecek eğitimin ardından Türk kültürü ve yaşantısını öğrenmek amacıyla sosyal faaliyetlere katılacak.
Her şehirdeki TÖMER'e, 30 civarında öğrencinin gideceği program kapsamında öğrenciler üniversite misafirhanelerinde ya da öğrenci yurtlarında kalacak. Öğrencilerin katılacağı sosyal faaliyetlerle ilgili olarak da Yunus Emre Enstitüsü, belediyeler, kültür müdürlükleri ile işbirliği yapacak. Öğrenciler, hafta sonlarında ise çevre bölgeleri görme imkanı bulacak.
Program, 1 Temmuz'da başlayıp 20 Ağustos'ta sona erecek. Kapanış ise İstanbul'da da 4 gün sürecek bir programla gerçekleştirilecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER