ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Ocak 2014 Pazartesi 15:20

Yunanistan'ın Kefalonya Adası'nda olağanüstü hal


Yunanistan İçişleri Bakanı Yannis Mihalakis, Kefalonya Adası'nda dün meydana gelen 5,9 ve 5,2 büyüklüğündeki depremlerin ardından olağanüstü hal ilan edildiğini bildirdi.
Mihelakis, ANA-MPA haber ajansına yaptığı açıklamada, adada hasar tespiti yapılması için olağanüstü hal ilan edildiğini, çalışmalar tamamlanana kadar Kefalonya ve Zakinthos Adaları'ndaki okulların kapalı kalacağını belirtti. Bakan, bazı konutlarda da hasar tespit çalışmalarının yapılacağını ve bu esnada vatandaşların iki gemide misafir edileceğini kaydetti.
İçişleri Bakanı Mihelakis, depremlerde 7 kişinin hafif yaralandığını, ufak çapta maddi hasar meydana geldiğini ve kayaların kayması sonucunda kapanan yolların açılması için çalışmaların sürdüğünü de ifade etti.
Sağlık Bakanı Adonis Georgiadis de adadaki iki hastanede yapılan kesin hasar çalışmalarının ardından binaların hasar görmediğinin belirlendiğini kaydetti.
Öte yandan, Kefalonya Adası'nda dün meydana gelen 5,9 büyüklüğündeki depremin ardından şimdiye kadar 3 ila 5,1 büyüklüğünde 45 artçı depremin kaydedildiği öğrenildi.
Atina Üniversitesi Jeoloji Profesörü Eftimios Lekkas, özel bir televizyon programında yaptığı açıklamada, 4,5 büyüklüğünde yirmi kadar ve 4,5 altında yüzlerce artçı depremin kaydedilmesinin, enerjinin boşaltılması açısından olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.
Selanik Aristoteles Üniversitesi Yer Bilimleri Profesörü Kostas Papazahos ise bölgenin fay hattında yer alması nedeniyle 5,9 büyüklüğündeki depremin ana deprem olup olmadığına kanaat getirmek için 48 saat beklenmesi gerektiğini ifade etti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER