ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 15:44

Yunanistan'da "Ohi" günü kutlandı


Yunanistan'da, 28 Ekim milli günü "Ohi Bayramı", başkent Atina ve ülkenin diğer kentlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında kutlandı.
Ekonomik kriz nedeniyle 3 yıldan bu yana ilk kez bayram nedeniyle askeri geçit töreni düzenlendi.
Selanik'te yapılan törene Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolas Papulyas'ın yanı sıra hükümeti temsilen Savunma Bakanı Dimitris Avramopulos, Orta Makedonya Bölge Sekreteri Apostolos Cicikostas, Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris, kilise temsilcileri ve askeri erkan katıldı.
Yunanistan Cumhurbaşkanı Papulyas tören sonunda yaptığı açıklamada, ülkedeki ekonomik krize değinerek, Yunan halkının bu konuda baskılara boyun eğmeyeceğini söyledi. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa uykudayken Yunanistan'ın özgürlük ve insan hakları için mücadele ettiğini ifade eden Papulyas, "Bugünkü Avrupa bunları unutmamalı. Yunan halkı krizin aşılması için elinden geleni yaptı. Daha fazlasını veremez. Şantajlara boyun eğmeyiz" diye konuştu.
- 3 yıl aradan sonra askeri geçit töreni yapıldı
Ekonomik kriz nedeniyle 3 yıl ara verilmesinin ardından Savunma Bakanı Avramopulos'un kararıyla bu yıl yeniden yapılan askeri geçit törenine Yunan silahlı kuvvetlerine ait az sayıda askeri araç ile savaş uçağı ve helikopterler katıldı. Geçit sırasında şeref tribününün üzerinde alçak uçuş yapan savaş uçakları ile helikopterler yoğun sis nedeniyle izlenemedi.
Yunanistan'da, 28 Ekim günü ülkenin İkinci Dünya Savaşı'nda İtalyan notasına "hayır" (ohi) dediği gün olarak kutlanıyor.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER