ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 17:15

Yunanistan'da öğretmen protestosu


Yunanistan'ın başkenti Atina'da Ortaöğretim Eğitimcileri Federasyonu (OLME), geçen yıl meclisten oy çokluğuyla geçen torba yasa kapsamında 2 bin öğretmenin kızağa alınmasını protesto etti.
Klathmono Meydanı'nda toplanarak Maliye Bakanlığına yürüyen yaklaşık 100 öğretmen, burada bir süre slogan attı ve uygulamaya tepki gösterdi. Protestocu öğretmenler, 21 Mart'ta Eğitim Bakanlığı binası önünde protesto gösterisi düzenleyeceklerini açıkladıktan sonra olaysız şekilde dağıldı.
Yunanistan'da hükümetin, mali yardımların sürmesi karşılığında meclise getirdiği torba yasa tasarısı geçtiğimiz yıl oy çoğunluğuyla mecliste kabul edilmişti. Koalisyon hükümetini oluşturan iki partinin desteğiyle 153 "evet" oyuyla parlamentodan geçen tasarı, kamu kurum ve kuruluşlarında işten çıkarmaları, tasarruf amacıyla bazı okulların ve savunma sanayisindeki kurumların birleştirilmesini, belediye zabıtaları ile okul güvenlik birimlerinin iptal edilmesini, belediye bütçelerinin Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığınca kayyum altına alınmasını öngörüyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER