ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 10:23

Yunanistan'da ekonomik kriz


Yunanistan'da krizden önce çoğunluğunu uyuşturucu bağımlılarının oluşturduğu evsizler grubunda artık işini kaybetmiş ve ev kirasını ödeyemeyen vatandaşlar da yer alıyor.

Uzmanların insani krize karşı uyardığı ekonomik dar boğazdaki ülkede, işlerini kaybeden kimi Yunan vatandaşları kendilerini sokakta buluyor.

Başkent Atina'nın en işlek caddeleri olan Pireos, Stadiu ve Panepistimiu'yu mesken tutan evsizler, soğuk havaya rağmen kartonlar ve battaniyeler üzerinde sabahlıyor.

''Klimaka '' isimli hayır kuruluşundaki uzmanlar, evsiz sayısının şu an için yaklaşık 20 bin olduğunu belirtiyor.

Ekonomik kriz öncesi evsizlerin çoğunluğunu uyuşturucu bağımlılarının oluşturduğunu kaydeden uzmanlar, artık bir anda işlerini ve evlerini kaybeden yüksek eğitimli Yunan vatandaşlarının da evsiz kaldığını söylüyor. Aynı zamanda evsizlere yemek dağıtan söz konusu kuruluşun, geçen yıl haftada 60 öğün yemek dağıtırken bu yıl öğün sayısını haftada 200'e çıkarmasının da durumun ciddiyetini ortaya koyduğu ifade ediliyor.

Evsizleri gönüllü olarak sağlık taramalarından geçirerek tedavilerini yapan bir ekibin yöneticilerinden olan Atina Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Hristos Sekeridis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gözlerini yaşartan birçok hikaye ve manzaraya tanık olduğunu dile getirdi. Sekeridis, toplumun evsizlere bakış açısını değiştirmesi gerektiğini belirtti. Birçok evsizin kendisine ''Bir günde önümüzden bizi görmezden gelen yüzlerce kişi geçiyor. Sen ise gece yarısında eşinin ve çocuklarının yanında olacağına bizlerle ilgileniyorsun'' dediğini söyleyen Sekeridis, mesleğinin ne kadar kutsal olduğunu bu insanlarla ilgilenirken anladığını ifade etti.

Sekeridis, amaçlarının Yunanlı veya yabancı evsiz insanlara sağlık taramaları, aşılama ve ücretsiz ilaç sağlayıp tedavilerini gerçekleştirmek olduğunu da sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER