ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Temmuz 2014 Pazar 23:45

Yunan hükümetinin de aynı adımları atması gerek

Yunan hükümetinin de aynı adımları atması gerek

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Türkiye'nin, Batı Trakya Türk azınlığının huzur ve barış içinde yaşaması için elinden gelen gayreti gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini söyledi.


Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Türkiye'nin, Batı Trakya Türk azınlığının huzur ve barış içinde yaşaması için elinden gelen gayreti gösterdiğini ve göstermeye devam edeceğini söyledi.

Günübirlik bir ziyaret için Batı Trakya'ya gelen İşler, bölgedeki temaslarına Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete'yi makamında ziyaret ederek başladı.

Müftü Mete ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan İşler, Türkiye'de azınlıklara büyük kolaylıklar sağlandığını belirterek "Aynı şekilde burada yaşayann Türk azınlığın da Yunan toplumunda, siyasi ve kültürel alanlarda aktif olması ve her türlü haklardan yararlanmasını talep ediyoruz" dedi.

Türkiye'de, AK Parti'nin iktidara geldiği 2002'den bu yana özgürlükler ve demokrasi açısından büyük değişiklikler olduğunu ifade eden İşler, bu kapsamda azınlıklara mallarının iadesi dahil tüm haklarının verildiğini belirtti.

İşler, "Biz bu adımları atarken, diğer yandan da Yunan hükümetinin buradaki soydaşlarımızla ilgili aynı adımları atmasını bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Müftülük sorunuyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin, Lozan Antlaşması kapsamında seçilmiş müftülerin tanınması konusunda girişimleri ve çabaları olduğunu ifade eden İşler, "Umarım Yunan hükümeti inşallah önümüzdeki dönemde bu sorunu çözer. Çünkü atanmış müftüler buradaki toplumun kabul etmediği bir olgu. Seçilmiş müftüler ise herkesin kabulüdür. Biz bu konularda Türkiye'de her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Aynı şekilde Yunan tarafından da buradaki soydaşlarımızın bu konudaki taleplerini karşılamalarını bekliyoruz" diye konuştu.

"Sizin burada ayağınıza bir diken batsa biz orada bunu hissederiz"

Daha sonra beraberindeki heyet ile İskeçe Türk Birliğine (İTB) geçen İşler, Başkan Ramadan Nizam ve yöneticiler tarafından kapıda karşılandı.

İşler, burada kalabalık bir soydaş grubuna hitaben yaptığı konuşmada, Yunan mahkemelerince kapatılan İTB'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından haklı bulunmasına karşın, bu konudaki kararın uygulanmamasının kabul edilir olmadığını söyledi.

Türkiye'de azınlıklar ve insan hakları konularında önemli adımlar atılırken, Yunanistan'ın bazı konularda hala ayak direttiğini ifade eden İşler, şöyle konuştu:

"AİHM, tabelanın, Türk kelimesinin yerine asılması için karar veriyor ancak Yunanistan ise bunu yapmamak için direniyor. Bunu kabul edilebilir bulmuyoruz. Biz dünyanın geleceğinin özgürlüklerden yana olduğunu, demokrasiden yana olduğunu düşünüyoruz. Hukuk sürecini ben çok önemsiyorum. AİHM'nin sizin lehinize karar vermesi bence çok manidar. Yunan hükümetinin de bu kararı tabi ki uygulaması gerekmektedir."

İşler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki siyasi ilişkilerin bu dönemde gayet iyi olduğunu ve gergin dönemlerin artık geride kaldığını belirterek Türkiye'nin komşularla sıfır politikası uyguladığını ve kazan-kazan ilkesiyle hareket ettiğini anlattı.

Türkiye'nin daha da güçlenmesinin dış ülkelerdeki soydaşların da yararına olacağını dile getiren İşler, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin dışında yaşayan bizim vatandaşlarımız uzun yıllar sahipsiz kaldı. Şimdi, Yurtdışı Akraba Toplulukları Başkanlığını kurduk. Dört yıldır birçok alanda faaliyetler sürdürüyoruz. Bu çabalarımızla devlet millet kaynaşmasını sağladık. Eskiden herkese karşı tedirgin davranan, korunan bir Türkiye vardı. Bugün biz demokrasi yolunda, insan hakları yolunda atılması gereken ne adım varsa hepsini teker teker attık. Sizler bizim kardeşlerimizsiniz. Sizler bizim soydaşlarımızsınız. Sizin burada ayağınıza bir diken batsa biz orada bunu hissederiz, inciniriz. Sizlerin burada huzur içerisinde, barış içerisinde yaşamanız için elimizden gelen gayreti gösterdik, gösteriyoruz ve göstermeye de devam edeceğiz."


"Türkiye'yi her zaman yanınızda hissedebilirsiniz"

İskeçe'deki ziyaretlerinin ardından bölgedeki en büyük Türk köyü Şahin'e giden İşler, mehter eşliğinde büyük bir coşkuyla karşılandı.

Köy meydanında bir evin balkonundan yaptığı konuşmasına, "Türkiye'den ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'dan selamlar getirdim" diye başlayan İşler, şunları kaydetti:

"Şahin köyünün ününü duymuştum ama bu kadarını tahmin etmiyordum. Sizleri çok seviyoruz. Sorunlarınızı biliyoruz. Bunların çözümü için çaba gösteriyoruz. Yunanistan ile olan iyi ilişkiler kapsamında inşallah yakın zamanda her şey daha iyi olacak. Türkiye'yi her zaman yanınızda hissedebilirsiniz. Türkiye her geçen daha güçleniyor. Türkiye'nin güçlü olması sizin bulunduğunuz topraklarda barış ve huzur içerisinde yaşamanızı sağlayacaktır."

İşler, konuşmasını sık sık alkışlarla kesen Şahinlilerin, "Başbakan Erdoğan buraya" sloganları üzerine, "Bu arzunuzu kendisine memnuniyetle ileteceğim ve inşallah buraya, Şahin'e cumhurbaşkanı olarak gelecek" dedi.

Şahin köyünden alkışlar eşliğinde ayrılan İşler'in konvoyunu köy çıkışında durduran Şahinli gençler İşler ile özçekim yaptı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER