ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Aralık 2013 Cumartesi 15:33

Yunan F-16'larından Türk eğitim uçağına taciz


Genelkurmay Başkanlığından, Ege'nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu yapan Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait F-16 uçağına, Yunanistan'dan kalkan F-16'larca 50 saniye süreyle radar kilidi muhafaza edilerek tacizde bulunulduğu açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı, önemli olaylar ve arama kurtarma çalışmaları ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 27 Aralık 2013 tarihinde, iki adet harp gemisi ile Birleşmiş Milletler ve NATO görevleri, sekiz adet harp gemisi ile millî görevler icra edildiği belirtilen açıklama da, “Ege’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra eden Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na ait F-16 uçağımıza; Yunanistan’ın Skiros meydanından kalkan ve anılan ülkeye ait F-16 uçakları tarafından, 50 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur.” denildi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca dört adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edildiği vurgulanan açıklama da, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın bir adet arama kurtarma gemisi ile Ege Denizi’nde karakol görevi yaptığı vurgulandı.

Başbakanlık İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetim Başkanlığı’nın Edirne Trakya Üniversitesi Hastanesinde yatmakta iken hayatını kaybeden bir şahsın kalbinin, Edirne’den Çorlu Hava Meydan Komutanlığına naklinin talep edildiği belirtilen açıklama da, “Alınan bu talep üzerine, 4’üncü Kara Havacılık Komutanlığına ait ve Samandra/İstanbul’da konuşlu bir adet S-70 Sikorsky helikopteri görevlendirilmiştir. Görevlendirilen helikopter saat 04:30'da Samandra’dan kalkarak, 05:25’de Edirne’ye intikal etmiş, anılan helikopter, yetkili sağlık ekibi ile birlikte söz konusu organı saat 07:00'da Edirne’den alarak, saat 07:35'de Çorlu Hava Meydan Komutanlığına nakletmiştir.” ifadelerine yer verildi.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER