ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Şubat 2014 Salı 13:54

Yüksel: Göz kapağı sarkmaları iletişiminizi olumsuz etkiliyor

Yüksel: Göz kapağı sarkmaları iletişiminizi olumsuz etkiliyor


Göz kapağı sarkmaları bir çok kişi tarafından fazla önemsenmez. Ancak uzmanlar, iletişim için büyük önem arz eden gözlerin, kapaklardan dolayı olumsuz etkilendiğini ve iletişim kaynaklarından birinin bu şekilde kesintiye uğradığını belirtiyor.

Malatya’da göz kapağı sarmaları gibi bir çok alanda lokal çözüm sunan Opr. Dr. Emir Burak Yüksel, “karşılıklı iletişimde göz çok önemli bir organdır. Çünkü konuşan kişi dinleyenin gözlerine bakar, dinleyen kişi ise konuşanın ağzına ve dudaklarına bakar. İletişimin daha sağlıklı olabilmesi için dinleyicinin bakışları çok önemlidir. Yüzün ve gözlerin daha dinç ve daha enerjik olması bu iletişimin daha sağlıklı olmasını sağlar.” dedi.

"Göz kapaklarımızı alt ve üst göz kapağı diye ikiye ayırmak gerekiyor." diyen Opr. Dr. Emir Burak Yüksel, “Üst göz kapaklarımızda doğumsal nedenlerden dolayı asimetriler veya yaşla beraber gelişen sarkmalar ve kırışıklıklar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı sabah uyandığımızda göz kapaklarımızı daha ağır hissedebiliriz. Beraberinde yüzümüzde daha yorgun bir ifade oluşabilir. Alt göz kapaklarında ise torbalanmalar daha ön plandadır. Göz kapaklarında oluşan bu sarkmalar ve torbalanmalar sadece göz bölgesine has bir durum değildir. Yaşın ilerlemesiyle beraber yüzde bulunan küçük yağ torbaları zamanla aşağı doğru sarkar. Yanaklarımızda bulunan, göz etrafımızda bulunan yağ torbaları tüm vücudumuzdaki yağ hücreleri gibi sarkmaya başlar” bilgisini verdi.
Kadınlardaki, kol içi sarkmaları, erkek ve kadın hastaların göbeklerinde oluşan sarkmalar yer çekimine karşı koyamamamızdan kaynaklanır. Aynı sıkıntı göz kapaklarımızın etrafında bulunan yağ dokularında da görülür. Oluşan bu torbalanmalar ve sarkmalar bizim daha yaşlı ve daha yorgun görünmemize sebep olur. Her gün aynaya baktığımızda gördüğümüz sarkmalar ve torbalar bizi mutsuz eder ve yorgun hissetmemize neden olur. Bu kapak sarkmaları gözlerin çok daha çabuk yorulmasına da neden olabilir." ifadesini kullandı

SARKMALARIN TEDAVİ LOKAL ANESTEZİ İLE MÜMKÜN

İletişiminin olmazsa olmazı olan gözlerin sarkmalardan kurtulması için artık eskisi gibi ciddi boyutlu ameliyatlara gerek yok. Gelişmiş teknoloji sayesinde göz etrafına yapılan küçük bir iğneyle, lokal anestezi altında işlem yapılabilir. Yüksel yaptığı değerlendirmede şu konuları aktardı: “Herhangi bir narkoz durumu veya hastanede yatmayı gerektirecek bir durum söz konusu değil. Et benini aldırmak kadar kolay bir işlem. İşlem sırasında hasta uyanık ve bizimle diyalog halinde oluyor. Hastada bilinç kapanması gibi bir durum olmuyor. Lokal anestezi altında üst kapaklarında oluşan sarkmaları ve torbalanmaları gergin bir hale getiriyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER