ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 18:26

Yüksekova'nın geleceği gençler teminat altında

Yüksekovanın geleceği gençler teminat altında


 Hakkari'nin Yüksekova ilçesine bağlı Dilekli köyünde SODES projesi kapsamında hayata geçirilen 'Geleceğimizin Teminatı Gençlerimiz' adlı projeyle öğrenciler, camide oluşturulan sınıflarda etüt yapıyor.

Yüksekova Dibekli Bediüzzaman Camii Kuran Kursu ve Eğitim Kompleksi hem köylülere hem de öğrencilere gece gündüz hizmet veriyor. Evlerinde ders çalışma imkânı bulamayan öğrencilerle sınava hazırlananlara sıcak bir ortam ve ders çalışma imkanı ile sosyal faaliyet alanı oluşturuldu.

Öğrencilerin her türlü sorunuyla ilgilenen ve onlara rehberlik yapan köy imamı Metin Yakut, 2012 yılında hazırladığı 'Geleceğimizin Teminatı Gençlerimiz' adlı projeyi SODES'e sunduğunu ve projesinin kabul edildiğini belirtti.

Yakut proje kapsamında yaptıkları etüt merkezini gençlerin hizmetine sunduklarını ve bu güne kadar 182 öğrencinin buradan yararlandığını söyledi.

Etüt merkezinin iki sınıftan oluştuğunu ve her sınıfın 25–26 civarında mevcudu olduğunu kaydeden Yakut, "Bunun dışında öğrencilerimizin kalabalık olması nedeni ile gelen öğrencilerimizi çok amaçlı salonumuzda çalışıyorlar, yeni dekorasyonu yapılacak olan salonumuzda çalışıyorlar. Onları bu şekilde idare ediyoruz. Öğrencilerimizin kız erkek ayrı ayrı lavaboları var ofisimiz var, belletmen olsun memur olsun, koordinatör olsun burada rahatlıkla çalışabileceği bir de ofisimiz var. Bunun dışında öğrencilerimiz buraya sadece ders çalışmak gelmiyorlar. Burada ders aralarında, namaz vakitlerinde çıkıyorlar. Tabi ben de onları dini konularda bilgilendirmeye çalışıyorum." şeklinde konuştu.

Öğrencilerden Sidar Yakut, "Mehmetçik İlköğretim 8. sınıftayım, evde çalışma imkânımız olmadığından cami imam hatibimiz, SODES destekli bir proje hazırladı. Boş zamanlarımızda buraya ders çalışmaya geliyoruz, öğlen vaktinden ikindi vaktine kadar çalışıyoruz. Bize çeşitli kaynaklar verildi, evde kaynaklarımız olmadığından burada test çözüyoruz. Bu projeden dolayı mutluyum, Arkadaşlarımla sıcak ders çalışma ortamımız oldu. Okuldan sonra arkadaşlarımızla tekrar çalışma imkânımız olduğundan dolayı mutluyuz." dedi.

Öğrencilerden Nimet Gürbüz ise "Mehmetçik ilköğretim Okulu'nda 7. sınıfa gidiyorum. Buraya çalışmak için geliyorum. Evde daha iyi imkânlarımız olmadığından dolayı burada daha rahat çalışıyoruz, arkadaşlarımızla bir araya geliyoruz. Her türlü imkânımız var. Böyle güzel imkânları bize sundukları için SODES yetkililerine ve cami imam hatibimize teşekkür ediyoruz." diye konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER