ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 14:01

Yüksekova elması, Amasya elmasına rakip oluyor


MESUT VAROL - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde oluşturulan "tam bodur elma bahçeleri"nden alınan verim çiftçinin yüzünü güldürdü.
Yüksekova Ziraat Odası tarafından desteklenen Elma Yetiştiriciliği Projesi kapsamında, ilçe merkezi ve köylerde 6 yıl önce dört farklı bahçe oluşturuldu.
İlçeye 40 kilometre uzaklıktaki Salkımlı köyünde Hasan Saydam tarafından oluşturulan elma bahçesinden yüksek verim elde edilmesiyle de Yüksekova'da elma yetiştiriciliği ayrı bir önem kazandı.
Yaklaşık 300 elma ağıcının bulunduğu bahçeden yıllık 3 ton ürün aldığını belirten Saydam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 kişilik ailesinin geçimini yetiştirdiği elmaları satarak sağladığını söyledi.
Geçen yıl kış mevsiminin çetin geçmesi nedeniyle bazı meyve agaçlarının zarar gördüğünü vurgulayan Saydam, ilkbahar mevsiminde bakımını yaptığı ağaçlardan güzel verim elde ettiğini dile getirdi.
Saydam, bahçede elmanın yanı sıra armut da yetiştirdiğine değinerek, "Özellikle kış elması olarak bilenen yeşil elma burada çok iyi yetişiyor. Kilosunu 2 liradan satıyoruz. Meyve ağaçlarının bakımı zor ve ilaçlamada zaman zaman sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle çiftçilerin meyve bakıcılığı konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor" dedi.
Kış mevsiminde yağan karın ağaçlara büyük zarar verdiğini anlatan Saydam, her yıl kış mevsiminde ağaçların dallarını kardan korumak için bir araya topladığını, ilkbahar döneminde ise bakımlarını ve gerekli ilaçlamaları yaptığını ifade etti.
Bahçesinde yetiştirdiği elmaların tat ve kalite açısından Amasya elmasına rakip olabileceğini savunan Saydam, sağlanacak desteklerle ilçede meyvecilik konusunda çığır açılacağını sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER