ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 13:39

Yrd. Doç. Dr. Taylor: Türkler AB’yi istemiyor

Yrd. Doç. Dr. Taylor: Türkler AByi istemiyor


Yaşar Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Esen Taylor’un Cambridge Üniversitesi’nde sunduğu bir anket çalışmasına göre Türk halkının neredeyse 3’te 2’sinin AB üyeliğini istemediği ortaya çıktı. Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Taylor, Cambridge Üniversitesi’nde düzenlenen “Avrupa: Kriz ve Yenilenme” başlıklı kongrede konuşmacı olarak yer aldı. Bir piyasa araştırma şirketi tarafından yapılan kamuoyu anketiyle desteklediği sunumunda, Türk halkının AB üyeliği sürecine bakışını değerlendirdi. 2009 yılından bu yana Türkiye genelinde yapılan araştırmalara göre vatandaşların AB’ye ilgisinin her geçen gün azaldığını belirten Taylor, önemli tespitlerde bulundu. AB ülkelerinin Türkiye’ye karşı önyargıları yüzünden tam üyeliğe ilginin giderek azaldığını belirterek, “Son üç yılda Türk kamuoyunda AB üyeliği sürecinin devam etmesini destekleyenlerin oranında yüzde 22 azalma görülmüştür. Bunun başlıca nedeni olarak, AB’nin ülkemize karşı sergilediği önyargıyı gösterebiliriz.” dedi.

AB’nin Türkiye’nin üyeliğini kabul etmemesi durumunda neler kaybedebileceğine de değinen Yrd. Doç. Dr. Taylor, şunları söyledi: “Türkiye, Ortadoğu ülkeleri ve Türk cumhuriyetleriyle geliştirdiği ekonomik ve politik ilişkileri sayesinde, AB’nin Avrasya ve Ortadoğu ülkeleriyle ilişkilerinin kuvvetlenmesinde önemli roller üstlenebilir. AB, Türkiye’yi üyeliğe kabul etmemesi olasılığında beraberinde getireceği pazar, ithalat ve istihdam hacmindeki artıştan faydalanmamış olacaktır. Azerbaycan ve Kırgızistan başta olmak üzere Türk cumhuriyetleri ve Ortadoğu ülkeleriyle geliştirdiği ortak projelerin de yardımıyla Türkiye, Hazar Denizi enerjileriyle Avrupa pazarı arasında enerji koridoru konumuna gelmiştir. AB, Türkiye’nin üyeliğini reddiyle Hazar Denizi ve çevresinden elde edilen enerjinin kendi pazarına transferinin daha garantili ve güvenli taşınması olasılığını da geri çevirmiş olabilir.”

TNS Piyasa Araştırma ve Danışmanlık tarafından Ekonomi ve Dış Politika Araştırmalar Merkezi için yapılan "Türkiye’de Dış Politika ve Kamuoyu" anketine Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Manisa, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Konya, İçel, Samsun, Zonguldak, Denizli ve Malatya'dan toplam bin 509 kişi katıldı. Anket, 7 Aralık 2012 ve 14 Ocak 2013 arasında tamamlandı. Katılanların yüzde 33,3’ü Türkiye’nin AB üyeliğinde ısrar etmesini desteklerken yüzde 59,4’ü ise tam üyelikten vazgeçilmesi yönünde görüş bildirdi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER