ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 16:53

Yozgat’ta kuraklık nedeniyle göletler kuruma noktasına geldi

Yozgatta kuraklık nedeniyle göletler kuruma noktasına geldi


Yurt genelinde etkili olan kurak havanın Yozgat’ta da etkili olması, ilde bulunan göletlerin doluluk oranını yüzde sıfırlara kadar düşmesine neden oldu.

Yozgat Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletme Müdürü Ali Şahin, şehir içme suyunun bir kısmını karşılayan Kirazlı ve Cevdet Dündar göletlerini gezerek su seviyesini inceledi. Şahin, burada yaptığı açıklamada, Yozgat’ta ilk defa kış aylarının bu kadar kurak ve yağışsız geçtiğini belirtti. Yağış olmaması sebebiyle ilin içme suyunun bir kısmının karşılandığı Kirazlı ve Cevdet Dündar göletlerinin su seviyesinin oldukça düştüğünü su akışını sağlayan savakların görüldüğünü kaydeden Şahin, şehre her iki göletten de su verilemediğini ifade etti.

"30 YILDIR İLK DEFA BÖYLE BİR KURAK BİR KIŞ GEÇİYOR"

Yozgat’ta 30 yıldır ilk defa böyle kurak bir kış mevsiminin görüldüğünü söyleyen Şahin, "Ben 30 yıldır belediyede su işlerinde görevimi sürdürüyorum ve ilk defa böyle bir kurak kış yaşıyoruz. Göletin içerisindeki savak su seviyesinin sıfır dereceye kadar düşmesiyle ilk defa göründü. Şuanda bu iki göletimizden de kentimize su veremiyoruz. Bizde ilerde su sıkıntısı yaşamamak için yeni su kuyuları bulmak için Çalatılı, Arapseyfi bölgelerinde çalışmalar yapıyoruz. Şuanda 3-4 tane kuyu açtık yeteri derecede kaynak suyunu bulduk, temin ettik onları devreye sokarak inşallah su sıkıntısı yaşamayacağız." diye konuştu.

Su konusunda vatandaşları uyaran Şahin, suyu tasarruflu kullanmalarını istedi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER