ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Temmuz 2013 Salı 20:17

Yozgat'ta 3 bin dekar ekili hububat alanı yandı


Yozgat’ın Şefaatli ilçesine bağlı Karalar ve Çakmak köyleri arazisinde çıkan yangında 3 bin dekar ekili hububat alanı zarar gördü.

Öğleden sonra sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle şiddetini artırdı. Yangına ilk olarak Karalar ve Çakmak köyleri sakinleri traktörlerle ve küreklerle müdahale etti. Yozgat ve çevre ilçelerden gelen itfaiye ekipleri ve Özel İdaresi’ne ait iş makinelerinin de çalışmasıyla yangın yaklaşık iki buçuk saatte kontrol altına alınarak söndürüldü.

Şefaatli Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit, yangında zarar gören araziyi inceleyerek bilgi aldı. Kaymakam Özyiğit, yangında 3 bin dekar ekili buğday tarlasının zarar gördüğünü belirterek, "Yangının neden çıktığını bilmiyoruz. Fakat rüzgarın da etkisiyle şiddetini artıran yangında yaklaşık 3 bin dekar ekili alan zarar gördü. Köylülerimiz, yangını söndürmek için kürekle, traktörleriyle, uzun süre mücadele etti. Tabi itfaiye ekipleri ve özel idaremize ait iş makinelerinde yangına müdahalesiyle yangın söndürüldü. Allah daha beterinden korusun." dedi.

Karalar köyü sakinlerinden Kemal Şahin, 2 bin 500 dekar alanın yandığını belirterek, "Yangın bir yerden girdi, bu mevkide arazisi olan herkesin ekili tarım alanını yaktı. Her arkadaşımızın 5 -10 dönüm tarlası yandı. Benim de tarlam yandı. Bir başkasının 50 dekar buğdayı yandı. Çok uğraştık zor söndürdük.” diye konuştu.

Yunus Önal da köylerine ait arazinin yarısının yandığını söyledi. Önal, "Çok rüzgar esiyordu. İki saat yangını söndürmek için uğraştık. Ekinlerimiz hep yandı. Köyümüze ait arazinin yarısının yanmasını kurtardık." ifadesini kullandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER