ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2014 Perşembe 11:45

Yozgatlı beşizler masrafları ile büyüyor


İbrahim ve Özlem Bulut çifti, 2012'de prematüre olarak dünyaya gelen 18 aylık olan beşiz bebekleri için haftada yaklaşık 30 litre süt ile 200 bez kullanıyor.
Yozgatlı İbrahim (33) ve Özlem Bulut (30) çifti, 7 Temmuz 2012'de Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dünyaya gelen beşiz bebeklerinin bakımına ve masraflarına yetişmek için çaba harcıyor.
Bulut çifti, Akdağmadeni Kaymakamlığının tahsis ettiği kaloriferli evlerinde 6 yaşındaki oğulları Efe ve beşizleri Muhammet Emin, Davut Ege, Ömer Faruk, Yunus Kerem ve Zeynep Muhteber ile renkli bir hayat yaşıyor.
- Beşizlerle hayatları değişti
Marangozluk yapan baba İbrahim Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 bebeğin hayatlarını tamamen değiştirdiğini ifade ederek,"Beşizlerle hayatımız bazen iyi bazen de zorlanarak geçiyor. Ama genellikle zevkli geçiyor. Çünkü hepsi ile ayrı ayrı çok değişik güzellikler yaşıyoruz. Bir çocuğun huyu ile uğraşmak başka. Biz beş çocuğun huyu ile uğraşıyoruz" dedi.
- Haftada 30 litre süt içiyorlar
Her biri ile ayrı ayrı ilgilendikleri beşizlerin masraflarına da yetişmek zorunda olduklarını dile getiren Bulut, "Haftada yaklaşık 200 tane bez gidiyor. Yine haftalık 30 litre süt içiyorlar. Şimdilik idare ediyoruz yetişmeye çalışıyoruz" diye konuştu.
- Saat 05.30'da uyanıyorlar
Beşizlerin hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmeye çalışan anne Özlem Bulut ise ev içindeki mesaisinin saat 05.30'da bebeklerin uyanması ile başladığını söyledi.
Sabah ilk olarak beşizlerin bezlerini değiştirip, mamalarını hazırlayarak güne başladığını belirten Bulut, "Eşim sabahları beşizlere ilgilenirken ben kahvaltı hazırlarım" dedi.
Beşizler büyüdükçe masraflarının da arttığına dikkati çeken Bulut, "Süt ve bez giderleri bir hayli fazla oluyor. Bir hafta da 3 koli 30 litre süt gidiyor. Haftada 2-3 paket bez yetmiyor. Günlük koşuşturmacası bir tarafa masraflarına yetişmek zor oluyor. İnsanlar bir çocuğa bakamazken biz beş çocuğa bakmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.
Beşizlerin bazen gece odalarından çıkıp ev içerisinde kaybolduklarını anlatan Bulut, şunları söyledi:
"Beşizlerimin iştahları çok şükür iyi. Beşikleri kaldırdık, beşiklerden düşüyorlardı artık yerde yatıyorlar. Gece uyanıp gidiyorlar diğer odalara ya da abilerinin odasına gidiyorlar, kağıtlarını kalemlerini dağıtıyorlar ya da salona gelip salonda uyuyorlar. Sayıyoruz gece eksikse odalarda arıyoruz çocukları."
- Bir çocuk daha isterken beşizleri olmuştu
İkinci çocuk sahibi olma isteği düşükle sonuçlanan anne Özlem Bulut yumurtaların çoğalması için ilaç kullanmış, 2012'de hamile kalan Bulut, yapılan muayenesi sonucu beşiz bebek sahibi olacağını öğrenmişti.
Gebeliğinin 25. haftasında erken doğum riski nedeniyle gittiği Sivas'taki hastaneden Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Bulut, burada uygulanan tedavi ile doğumu 10 gün geciktirilerek, hamileliğinin 27. haftasında 7 Temmuz 2012'da sezaryenle ağırlıkları 800 ve 1000 gram arasında biri kız, beş bebek dünyaya getirmişti.
Akdağmadeni Kaymakamlığı, sobalı evde oturan Bulut çiftine, beşiz bebeklerinin rahat bir ortamda yaşayabilmeleri için kaloriferli ve daha geniş bir ev kiralamıştı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER