ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 13:50

Yozgat Gençlik Merkezi'nden Kızılay'a kan bağışı


Yozgat Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Yozgat Gençlik Merkezi çalışanları Kızılay Haftası dolayısıyla kan bağışında bulundu

Yozgat Gençlik Merkezi Müdürü Ali Sapmaz, kan bağışı sonrası yaptığı açıklamada, kan vermenin önemine değindi. Sapmaz, "Merkezimizde gençlik liderleri, gönüllü gençlerle birlikte 'bir kan bir hayattır'sloganı ile başlattığımız kan bağışına merkezimizden yoğun bir katılım oldu. Kan acil değil sürekli bir ihtiyaçtır. Kan üretilemeyen bir dokudur ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılardır. Kan bağışı hem toplumsal hem kişisel açıdan çok önemlidir. Kan bağışında bulunmak insan sağlığı açısından da oldukça yararlıdır. Eğer kan verir isek vücut yeni kan üretir ve bu vücut için faydalıdır."dedi.
Her yıl yüzlerce insanın kan bulamadığından dolayı hayatını kaybettiğini ifade eden Sapmaz, "Her yıl hastanede tedavi gören yüzlerce insan kan bulamadığı için hayatını kaybediyor. Buna karşılık yapılan araştırmalar, yaklaşık 72 milyon insanın yaşadığı Türkiye’de yıllık kan bağış oranının, nüfusun yüzde biri kadar olduğunu gösteriyor. Oysaki kan bağışı, kan bekleyen binlerce insanın hayatını kurtarmanın yanı sıra, bağış yapan kişinin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.Kan bağışı yaşam için yapılan bir armağandır ülkemizde her yıl 2 milyona yakın kan ihtiyacı vardır.Bu ihtiyaç çoğunlukla hastaların yakınlarından ve acil durumda sağlanabilmektedir." diye konuştu.

Sağlıklı insanların yılda 3 kez kan bağışında bulunabildiğini söyleyen Sapmaz, "Sağlıklı bireyler yılda üç kez kan bağışı yapılabilir. Sağlıklı kişilerin yılda en az 2 kez kan bağışı yapmasıyla ülkemizin ihtiyacı karşılanabilmektedir. Ancak düzenli olarak kan bağışlayan kişi sayısı çok azdır. Bizde bu kapsamda Yozgat Gençlik Merkezi olarak bu toplumsal soruna dikkat çekmek için kan bağışında bulunduk. Sağlıklı 18 yaş üstü tüm vatanadaşlarımzı da kan vermeye davet ediyoruz." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER