ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:21

Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin temeli atıldı

Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesinin temeli atıldı


Sağlık Bakanlığı’nın kamu-özel ortaklığı modeliyle yapacağı Şehir Hastanelerinin ilki olan Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temeli TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Vali Abdulkadir Yazıcı’nın katılımlarıyla atıldı.

Çiçek, Bozdağ ve Müezzinoğlu, tören öncesi Vali Abdulkadir Yazıcı’yı ziyaret etti. Vali Yazıcı, yeni hükümet konağı binası ve Yozgat Spor Vadisi’ne yapılacak kapalı yüzme havuzu konusunda bilgiler verdi. Yazıcı, TBMM Başkanı Çiçek ve Sağlık Bakanı Müezzinoğlu’na gümüş işlemeli Türk bayrağı takdim etti. Yazıcı, daha sonra TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e Yozgat Valiliği ve Yozgat Belediye Başkanlığı işbirliği ile gerçekleştirilen, Ramazan ayı süresince il merkezi ve ilçelerde iftar yemeği veren Bozok Bereket Kervanı Projesi hakkında da bilgiler verdi.

Vali Abdulkadir Yazıcı’nın ziyaretleri sonrasında Rönesans Holding, Sıla Grup ve Şam Yapı Ortaklığı tarafından Yozgat'ta yapılacak Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin temel atma törenine geçildi.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, kamu-özel ortaklığı ile yapılacak ilk şehir hastanesinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Yozgat'ta çok önemli bir hizmetin temelinin atıldığını ifade etti.

Siyasete başladığında Yozgat Devlet Hastanesi'nde sadece iki doktorun görev yaptığını anlatan Çiçek, "Dünü bilmezsek bugünün kıymetini anlayamayız. Bugünün imkanlarını, bize bahşedilen nimetlerini iyi bilmezsek geleceği de sağlıklı bir şekilde kurgulayamayız. Burada söylemek istediğim şey şu, temeli atılan bu hizmet neyi ifade ediyor? Dünden bugüne Türkiye'de ve Yozgat'ta ne değişti buna iyi bakmak lazım." diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, kamu-özel ortaklığı ile yapılacak hastanenin Yozgat'a ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi. Yozgat için tarihi bir gün olduğunu belirten Bozdağ, "Ülkemiz için de esasında tarihi bir gün. Sağlıkta büyük değişim ve dönüşüm projesinin adımı Yozgat'ta atılıyor. Ben Sağlık Bakanımıza marka projelerinden birinin besmelesini Yozgat'ta çektikleri için Yozgatlılar adına şükranlarımı sunuyorum." şeklinde konuştu.
Türkiye'nin modern bir hastane anlayışına geçtiğini anlatan Bozdağ, Yozgat Şehir Hastanesi'nin 275 milyon liraya mal olacağını ve bu yatırımın bir kalemde Yozgat'ta yapılan en büyük rakam olduğuna dikkati çekti.

8 İLDE 9 SAĞLIK KOMPLEKSİ

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ise törende yaptığı konuşmada, Yozgat'ta bu proje ile tarihinde tek seferde en büyük yatırımın temelinin atıldığını belirterek, böylesi bir günü yaşıyor olmanın sevincini duyduğunu ifade etti.

Müezzinoğlu, şunları kaydetti: "Sayın Başbakanımızın da özel önem verdiği, 10 yıllık hayalim dediği Şehir Hastaneleri Projesi'ni artık hayata geçiriyoruz. Sayın Başbakanımıza teşekkürü bir borç biliyorum. Bu kapsamda öncelikle 22 ilimizde yapılması hedeflenen hastaneler için Bakanlığımızın ilgili birimleri gerekli fizibilite çalışmalarını yapıyor. Gelinen aşamada ise 8 ilimizde yapacağımız 9 sağlık kompleksinin sözleşmelerini ilgili firmalarla imzaladık. Bugün ise aynı model kapsamında projelendirdiğimiz Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanemizin temelini atıyor, sağlık alanında yeni bir sayfa açacak yatırımların startını Yozgatımızda veriyoruz. Yozgatımıza ve ülkemize hayırlı olsun."

Müezzinoğlu, Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin, hedeflerin gerçekleştirilmesinde güzel bir örnek olduğunu belirtti. Müezzinoğlu, Rönesanas Grup yetkililerinden hastanenin 29 Mayıs 2015 tarihinde hizmete girmesi için söz aldı. Vali Abdulkadir Yazıcı ise Yozgat ve Yozgat halkı adına tarihi bir günü yaşadıklarını söyledi.

Temeli atılan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Yozgat’ın kalkınma hamlesini oluşturacak zincirin önemli halkalarından birisi olacağını vurgulayan Yazıcı, "Yozgat yaşanmak ve yatırım yapılmak istenen, bölgesel önem arz eden bir yer olacaktır. Bugünden itibaren, buradan kıyama kalkacak Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanemizin karşısında bir müddet sonra doğrulacak olan yeni Hükümet Konağı, Adliye Sarayı’na bakarak beraberce saf tutacak ve artık bizde varız diyecekler. Sonra her üçü, külliye ve Spor Vadisi’nden gelen nağmeler eşliğinde Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ha gayret aramıza katıl diyecekler. Belki bizler de bir müddet sonra Mevla nasip ederse, Nohutlu Tepesi’nde kahve içerken bu eserlere katkıda bulunmanın verdiği hazla hızlı trenin sesini, Yozgat Havaalanı’na inmek için alçalan uçakları dinleyeceğiz ve şükür duası okuyacağız." dedi.

Yazıcı, başta Yozgat Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere tüm bu eserlerin Yozgat’a kazandırılmasında başta TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etti. Vali Yazıcı, hastanenin Yozgat’a hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Yozgat İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, tarafından okunan duaların ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Milletvekili Ertuğrul Soysal, Belediye Başkanı Yusuf Başer, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erman Ilıcak, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kamil Yanıkomeroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Önder Sürenkök, Şam Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Bingöl, Sıla Sağlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Şahin, kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımı ile butona basılarak kamu-özel işbirliği modeliyle yapılacak şehir hastanesinin temeli atıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER