ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 14:32

Yolsuzlukla mücadele AK Parti'nin varlık nedeni


AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, İstanbul merkezli operasyona ilişkin, "Yolsuzlukla mücadele AK Parti'nin varlık nedeni" dedi.

Aydın, Adıyaman Üniversitesi Turizm Uygulama Otelinde, AK Parti Adıyaman Belediye Başkan adayı Hüsrev Kutlu'nun verdiği yemekte, AK Parti'yi bugünlere dürüst yönetimin taşıdığını belirtti. İstanbul merkezli operasyonla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aydın, şunları kaydetti:

"Yolsuzlukla mücadele AK Parti'nin varlık nedeni. AK Parti'yi hangi şekilde devirebiliriz' diye çalışmalar yapılıyor. Sandık olmuyor, başka bir şey bulmaları lazımdı. Önce geziydi şimdi bu çıktı karşımıza. Evet olabilir, bir elin tüm parmakları aynı değil. Her evin içinde de suça bulaşan olabilir. Ama hukuk nezdinde bir defa masumiyet karinesi var. Şuanda CHP'li Mustafa Balbay tahliye oldu. Yerel mahkeme onu 34 yıl 8 aya mahkum etti. Ama halen Yargıtay'dan geçmediği, kesinleşmediği için biz 'sen suçlusun' diyemiyoruz. Burada son operasyonda soruşturma daha yeni başlamış. Ön inceleme daha yargıya intikal etmemiş. Daha dava açılmamış, iddianame yazılmamış."

Aydın, soruşturmanın basit bir hukuk davası olmadığını, çok kirli bir tezgah olduğunu ileri sürdü.

 HSYK bildirisi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) bildirisinin yanlış olduğunu belirten Aydın, kurulun kaç kişi ile toplanacağı, gündeminin ne olacağı, bu gündeme ilişkin ne kararlar alacağının Anayasa'da belirlendiğini anımsattı.

HSYK'nın siyasete müdahale etmeye çalıştığını öne süren Aydın, "Tıpkı 2010 öncesi bildirileri gibi. Adeta eski zamanlarda askerin bildirileri gibi şimdi HSYK kalkıyor böyle bir bildiride bulunuyor. En çok bunların hukuka sahip çıkması gerekmez mi?" diye sordu.

Aydın, BDP milletvekillerinin serbest bırakılmamasının hukukla bağdaşmadığını savundu.

"Basının doğruyu aktarması lazım"

Gazetecilerin emniyet müdürlüğüne girişinin yasaklanmasının hatırlatılması üzerine Aydın, şöyle konuştu:

"Basın gereğini yapacak ama yargı da gereğini yapacak. Yani her görevlinin adli yargıyı etkilememesi lazım. Başsavcı çok acı bir şekilde 'ben bunu gazete manşetlerinden öğrendim' diyor. Bakın hukukta tüm soruşturmalarda gizlilik esastır. Yani başsavcının dahi bilmediği konuları ve operasyonu İçişleri Bakanı televizyondan öğreniyor. Gazeteler çarşaf çarşaf... O para sayma makineleri doğru mu değil mi? Bir defa çok ciddi bir bilgi kirliliği var. Bir algı yönlendirilmesinde bulunuluyor. İnsanlar olumsuz bir algıya sevk ediliyor. Bunlar soruşturmanın gizliliğini ihlal eder. Tabi ki basın özgür olmalı. Basının da doğruyu aktarması lazım."

 "Onlarda rahatsız"

Bir basın mensubunun "hükumet ile cemaat arasında gerginliği nasıl değerlendiriyoruz" sorusuna Aydın, "Cemaatin tabanı ile cemaat adına iş gören ve cemaat adını kullananların birbirinden ayrılması gerekiyor. Taban bizim tanıdığımız, bildiğimiz, hakikaten beraber çalıştığımız arkadaşlarımız. Onlarda bu işten çok rahatsız. Bugüne kadar duası ile yanımızda olan cemaat niye şimdi bedduaya yöneldi? Bu sorunun muhatabı biz değiliz. Sorunun muhatabı kendileri. Şuanda ben de üzülüyorum. CHP'nin daha önce ve şimdi söyledikleri var. Niye böyle bir ittifak varmış gibi gözüküyor. Bu tezatlık nedir? Sorunun kaynağı biz değiliz. 11 yıldır çok iyiydik de şimdi mi kötü olduk" diye konuştu.

 "Çürük elmaların ayıklandığı bir süreç"

AK Parti'den istifa eden milletvekilleri hakkındaki soruyu değerlendiren Aydın, daha önce 2 milletvekilinin istifa ettiğini, bu sürecin bir turnusol görevi yaptığını ve herkesin bir samimiyet testinden geçtiğini söyledi.

Halkın her şeyi izleyip takip ettiğini vurgulayan Aydın, "Eğer bir partide siyaset yapıyorsak o partinin politikalarını kabul ediyoruz demektir. O partinin ilkelerini benimsiyoruz demektir. O parti ile belli bir noktaya geleceksiniz daha sonra bir şekilde sıkıntılı zamanlarda partinin aleyhine demeçlerde bulunacaksınız. Bununla birlikte zaten dün 3 arkadaşımız disipline sevk edildi. Bir arkadaşımız istifa etti. Diğerleri eder mi etmez mi göreceğiz. Bu aynı zamanda çürük elmaların ayıklandığı bir süreç" ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER