ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 09:51

Yolsuzluk operasyonunu başlatan fotoğraf

Yolsuzluk operasyonunu başlatan fotoğraf

Polis, Ebru Gündeş'in eşinin şoförünün paylaştığı fotoğraftan sonra harekete geçti.


Türkiye düne ülkeyi derinden sarsan bir operasyon ile uyandı.

"Büyük Rüşvet" adıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı şafak operasyonuyla 84 kişi gözaltına alındı.

SORUŞTURMANIN BAŞINDA ZEKERİYA ÖZ VAR

Soruşturma, başında eski Ergenekon savcısı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün bulunduğu Kaçakçılık ve Narkotik Suçlar Bürosu'na bağlı savcı Celal Kara ve Memur Suçlarına bakan savcı Mehmet Yüzgeç tarafından yürütülüyor. Üç ayrı soruşturma aynı anda yürütülürken, soruşturmalardan birinin işadamı Ali Ağaoğlu, diğeri Reza Zarrab ve Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, üçüncüsünün ise Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'le ilgili olduğu öğrenildi.

UYAP'A DAHİ GİRİLMEDİ

soruşturmayı yürüten 3 savcı, İstanbul Başsavcısı'na haber vermeden düğmeye bastı. Büyük bir gizlilikle yürütülen soruşturmanın detayları, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'ne (UYAP) dahi girilmedi. Ankara'dan güvenilir kaynaklardan alınan bilgiye göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, üç bakan oğlunun da adının karıştığı operasyonu, gözaltılar başladığı sırada öğrendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı operasyonla ilgili yaptığı ilk açıklamada operasyonların kendi savcılıklarınca yürütüldüğünü ifade ederek, "Bir başsavcıvekilimiz de nezaret ediyor operasyona. Şu an için bilgi veremiyoruz" dedi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu soruşturma aşamasında konu ile ilgili açıklama yapmasının uygun olmadığını belirtti.

POLİSİ HAREKETE GEÇİREN FOTOĞRAF

Geçen yıl Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'nün düzenlediği operasyon'da kuryelik yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınıp mahkemece serbest bırakılan 14 kişi arasında bulunan Turgut Happani'nin Reza Zerrab'ın şoförü olduğu belirlenmişti. 180 milyon doların Rusya'ya bavullarla taşınmasında kuryelik yaptığı öne sürülen Happani'nin dolar balyalarıyla çektirdiği fotoğraflar gündeme bomba gibi düşmüştü. Happani, fotoğrafları Facebook'taki sayfasına koymuştu. Polis bu fotoğraflardan harekete geçti.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER