ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 22:44

Yolcular, durakta beklemek zorunda kalmayacak


Sakarya Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu Sakarya Akıllı Ulaşım Sistemleri (SAKUS) Projesi ile yolcular toplu taşıma araçlarının konumunu internetten anlık öğrenebilecek.
     Büyükşehir Belediyesince Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de uygulanan sistemden örnek alınarak geliştirilen SAKUS Projesi, yolcuları durakta otobüs bekleme zahmetinden kurtarıyor.
     Yolcular, mobil cihazlar aracılığıyla binmek istedikleri otobüsün konumunu haritadan anlık görebiliyor.
     Ulaşım Dairesi Başkanı İsmail Yolcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin bir aydır belediye araçlarında test edildiğini belirterek, özel halk otobüslerinin de sisteme dahil edileceğini söyledi.
     Yolcu, mobil cihazlar ve akıllı telefonlar sayesinde vatandaşların uygulamayı rahatlıkla kullanabileceğini vurgulayarak, "İnternetten SAKUS tıklandığında hangi hattın görülmesi isteniyorsa o hat görülecek. Böylelikle vatandaşlarımız ulaşmak istediği noktaya giden en yakın otobüsün konumundan faydalanabilme imkanı bulacak" şeklinde konuştu.
     Yolcu, sistemi yıl sonuna kadar il genelinde uygulayacaklarına dikkati çekerek, "Helsinki'de uygulanan sistemi beğendik. Bilgi işlemdeki mühendislerimizle uygulamayı geliştirdik" ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER