ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2014 Salı 12:51

Yolcu bileti, 18 yaş altındakilere velisinin izni olmadan satılamayacak


Kayseri Valiliği, şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında ve seyahat acentelerinde bilet satışı ile ilgili yeni düzenlemeye giderek, 18 yaş altındakilere velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan bilet satışının yapılmaması yönünde karar aldı.

Vali Orhan Düzgün, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ailesinin ya da yurt gibi kurumların bilgisi dışında evden veya yurtlardan kaçan çocuk ve gençlerin başlarına gelebilecek ve ileride yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek olayların engellenmesi amacıyla bu yönde bir çalışma yapıldığını söyledi.

Değerlendirmeler sonucunda, 18 yaş altındaki kişilere otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında ve seyahat acentelerinde bilet satışının yapılmaması yönünde Valilik olarak karar aldıklarını belirten Vali Düzgün, bu karar ile 18 yaş altı çocukların ve gençlerin ailelerinden izinsiz il dışına çıkışlarının önüne geçileceğini ve kayıp çocuk olaylarının yaşanmasının azalacağını kaydetti.

Vali Düzgün, alınan kararın uygulamasına ilişkin şu bilgileri verdi: “18 yaşından küçükler seyahatleri için yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet talep etmeleri halinde iletişim araçlarıyla velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi ile irtibata geçilerek çocuğun seyahatinden bilgilerinin olup olmadığı teyit edilecektir. Bu durum tutanağa bağlandıktan sonra bilet satışı yapılacaktır. Çocuk öğrenci olduğu için seyahat edeceğini söylüyor ve bunu öğrenci belgesiyle ispat edebiliyorsa ailesi ile irtibata geçilmesine gerek olmayacaktır. 18 yaşından küçüklerin yalnız başına bilet talep etmelerinden velisi, vasisi veya kanuni temsilcisinin bilgisi olmadığının tespit edilmesi halinde derhal kolluk görevlilerine bildirilecektir. Yönergeye uymayanlar hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi uyarınca idari yaptırım uygulanacak.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER