ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2013 Salı 15:39

Yol üstündeki cami dikkati çekiyor


Rize'de arazi sıkıntısı nedeniyle yol üzerine yapılan ve altından araçların geçtiği cami, görenleri şaşırtıyor.
Çayeli ilçesi Kemer köyü sakinlerinden Mustafa Kızılkaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, köyde cami yapılması için önceden yer belirlendiğini ancak bazı köylülerin söz konusu yere itiraz ettiklerini belirtti.
Bunun üzerine köy halkının, caminin başka bir yere yapılmasına karar verdiğini anlatan Kızılkaya, "Hatta köyde kısa süreli bir tartışma oldu. Yukarı kesimdeki mahallede oturanlar aşağı inemeyiz, aşağı mahallede oturanlar yukarı çıkamayız dedi. Sonra orta yer olarak burayı bulduk ve camiyi yolun üzerine yapmaya karar verdik" diye konuştu.
Cami inşaatının sekiz senede tamamlandığını ifade eden Kızılkaya, "1995 yılında yolun üstüne yapmaya başlanılan cami 2003 yılında tamamlandı. Cami bitince yaklaşık beş metre yüksekliğinde, üç metre genişliğinde ufak bir tüneli andıran geçit ortaya çıktı. Bu geçitten araçlar geçiyor" dedi.
Refik Dedetaş ise caminin yapıldığı yerin köyün tam ortası olduğunu söyleyerek, "Cami asıl yapılması gereken yere yapılmadı. Sonra köyün tam orta yeri olarak caminin şu an bulunduğu kısım belirlendi. Köyde de başka uygun arazi olmadığı için camimiz arabaların geçtiği yolun üstüne inşa edildi" ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER