ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 21:26

YÖK Başkanı Çetinsaya: Üniversitelerin bir fonksiyonu da topluma hizmet

YÖK Başkanı Çetinsaya: Üniversitelerin bir fonksiyonu da topluma hizmet


Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, üniversitelerim bir fonksiyonunun da topluma hizmet olduğunu söyledi. Çetinsaya, üniversitelerin çözüm sürecine katkılarının neler olabileceğini saptamak için de bütün üniversiteleri gezmeye başladığını ifade etti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan, Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa beldesinde bulunan Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nun mezuniyet törenine katılmak üzere beldeye geldi. Tören öncesi Kapadokya MYO Müdürü Funda Aktan tarafından eski konakların onarılması ile yapılan okul gezdirildi.

Okul gezisi sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Nevşehir’e sadece çok önem verdiği okulun mezuniyet törenine katılmak üzere geldiğini ifade etti.
Meslek yüksek okullarının (MYO) ülkemizde çok önemli bir fonksiyonu icra ettiğini kaydeden Çetinsaya “ Ülkemizin yarınları için hem üniversite kavramı altında okuyan öğrenciler hem de mesleki eğitim alarak belli becerilerle donatılmış istihdama odaklı olarak yetiştirilmiş mezunlar gerekiyor. O bakımdan devlet okullarındaki MYO tecrübesi ile vakıf temelli kurulmuş olan okulların eğitim vermesi çok önemli. Okulu gezip sınıfları, laboratuvarları görünce gerçekten çok etkileyici bulduk. Bölgenin tarihi ve doğası ile bütünleşmesi de çok güzel. Umuyorum ki, bu veya buna benzer okullar başarı ile devam edecek. Üniversite- sanayi işbirliğinin örneklerini burada gördük. Okulda sanayinin ihtiyaçları yönlenmeyle öğrenciler okutuluyor. Öğrencilerde iş garantili olarak mezun oluyorlar. Toplumla bütünleştiğini de gördüm. Benim amacım, Türkiye’deki mesleki ve teknik eğitimi ülkenin yarınları için özlenen noktaya gelmesi ve başarılarını devam ettirmesine katkı sağlamaktır” diye konuştu.

ÇÖZÜM SÜRECİNE ÜNİVERSİTE KATKISI

Üniversitelerin bir fonksiyonunun da topluma hizmet olduğunu ifade eden Çetinsaya şöyle konuştu “ Bunu biz üniversite-iş dünyası, kamu ilişkileri olarak algılayabiliriz. Üniversitelerin toplumun sorunlarına eğilmesi, çözmek yolunda çaba göstermesi ve çözümlerin bir parçası olarak da algılayabiliriz. Bu bağlamda 05 Nisan 2013 tarihinde Elazığ Fırat Üniversitesi’nde yolculuk başlattım. Teker teker üniversitelerimizi gezerek rektörlerle, öğretim üyeleriyle, öğrencilerle toplantılar yaparak üniversitelerin çözüme nasıl katkılarda bulunabilir ve bu sürecin nasıl bir parçası olur. Türkiye’nin yarınları için neler yapabilir. Bu düşüncelerle toplantılar ve istişareler yapıyorum. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de, Ege’de, Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi’nde toplantılar yaptım. Önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki üniversitelerimize birer günlük ziyaretler yapacağım. Batman, Siirt, Şırnak, Hakkari ve Cuma günü de Diyarbakır’da olacağım ve birinci turu bitireceğim. Daha sonra Van’dan başlayarak ikinci turda diğer şehirleri ziyaret edeceğim. Dün de Muğla’da Üniversitelerarası Kurul toplantısı vardı. Oradan kurul üyeleri adına bir çağrı yaptım ve üniversitelerimizin çözüm sürecine pozitif katkılarını anlattım. Umarım bu girişimler, bu süreç Türkiye için hayırlı olur.”
Çetinsaya, Haziran ayının ilk haftasında kadar tamamlamayı hedeflediği gezilerin sonunda izlenimlerimi ilgili bakanlıklara ve devlet kuruluşlarına bir rapor halinde ileteceğini de açıkladı.

KAPADOKYA'DA MYO'DA MEZUNİYET COŞKUSU

Kapadokya Meslek Yüksekokulu mezuniyet töreni, Mustafapaşa yerleşkesinde yapıldı. Öğrencilerin Mehter Marşı eşliğinde alana gelmesi sonrasında tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Kapadokya MYO Mütevelli Heyeti Başkanı Alev Alatlı yaptığı konuşmada, mezun öğrencileri tebrik edip iş hayatlarında başarı dileklerini iletti.

Alatlı, son kitabına adını verdiği, çok merak edilen Beyaz Türklerin bu memleket için yüreğini çırpan, emeğini esirgemeyen herkes olduğunu söyledi.
Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi ise konuşmasında, balon sektörünün son on yılda yakaladığı ivmeyle muazzam bir büyüklüğe eriştiğini söyledi.

Ekşi, 2003 yılında balon sayısının 45’lerde olduğunu bugün ise beş kat artarak 200’ler seviyesine eriştiğini, şirket sayısı 2003’te 6 iken 22 şirkete, bir okul varken 3 okula çıktığını, 235 pilotunda hizmet verdiğini kaydetti.
Yakalanan başarı sonrası bir takım sorun ve risklerin de oluştuğunu kaydeden Ekşi “ Şirket sayısının aşırı artışı, balonculuğun Kapadokya’ya sıkışmış olması ve insan kaynağı ihtiyacı ana sorunlardır. Bu riskler artık yabancı internet sitelerinde de konuşulur hale gelmiştir. Riskleri azaltmak için insan kaynaklarının daha verimli kullanılması için şirketlerin konsolide olması gerekir. Balonculuğun ülkenin diğer alanlarına yaygınlaştırılması için gayretlerde gösterilmelidir. Bu kapsamda mevzuatta değişiklik yaparak su üstünde balon uçuşuna izin verdik. Balonculuğun ülkemizin diğer güzelliklerinde de yapılmasını tavsiye ediyoruz” dedi.

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER ŞED KUŞANDI

Törenin öğrencilere yönelik kısmı iki bölümde gerçekleşti. İlk bölümde yüksekokulun dereceye giren ilk üç öğrencisine ahilik geleneklerine göre şed kuşatıldı. Dereceye giren öğrencilerden; Okul üçüncüsüne ödülünü Yüksekokul Mütevelli Heyeti Başkanı Alev Alatlı ve Vali Abdurrahman Savaş, okul ikincisine ödülünü Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, okul birincisine ise Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya takdim etti.
İkinci bölümde ise, programlardan mezun olan öğrencilerin diploma törenleri gerçekleştirildi.

Törene Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Aşkın Asan, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Kayseri Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Ürgüp Kaymakamı Tuğba Yılmaz, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Ürgüp Belediye Başkanı Fahri Yıldız, Kapadokya MYO öğretim elemanları, öğrencileri, veliler ve basın mensupları katıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER