ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 14:23

Yine bir mühimmat bulundu

Yine bir mühimmat bulundu

Hatay sınırında toprağa saplı bir mühimmat daha bulundu.


Hatay’ın Suriye sınırına yakın köylerine Suriye’den atıldığı tahmin edilen bir mühimmat daha toprağa saplanmış şekilde bulundu. Patlamamış haldeki askeri mühimmatın Mısır yapımı olduğu tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Kolcular köyünde boş bir tarlaya isabet eden iki mühimmatta kimyasal madde olabileceği şüphesi ile Diyarbakır'dan gelen bomba imha ekibi inceleme yapmıştı. Köy halkı ekili arazilerini kontrolleri sırasında bir mühimmata daha rastladı. Suriye’ye sıfır noktada bulunan Kolcular köyünde zeytinlik alanda toprağa saplanan mühimmat, Cihan Haber Ajansı kameraları tarafından güvenlik güçlerinin imhasından önce görüntülendi.

Zeytinlik alanın hemen ortasında toprağa saplı olarak vatandaşlar tarafından bulunan, yetkililer tarafından Mısır yapımı olduğu tahmin edilen, 'çok namlulu roketatar' olarak nitelendirilen, uzunluğu 2 metreyi bulan mühimmatın patlayıcısının üzerinde bulunmadığı anlaşıldı. Mühimmatın üzerinde Arapça yazılar yer alıyor.

        Kolcular köyünün hemen karşısında yer alan, Suriye sınırındaki boşaltılan Hristiyan köyünde Özgür Suriye Ordusu ve Esed askerleri arasında yaşanan çatışmalar sırasında bu mühimmatların helikopter ya da uçakla atıldığı; mühimmatın yapısı gereği hedefe ulaşmadığı için kendini imha ederek, en yakın bölgeye, yani Kolcular köyüne düştüğü tahmin ediliyor.

        Son bulunan mühimmatın ardından Kolcular köyü sakinleri, gerek ekili alanlarını gerekse zeytinlik bahçelerini didik didik aramaya başladı. Özellikle buğday ekimi yapılan tarlalarda buğdayların yeşermesiyle bu tip mühimmatların başakların arasında kaybolacağını ve ilerde traktör ve benzeri ekim dikim araçlarının temas edebileceğini değerlendiren köy sakinleri, şimdiden tarlalarını kontrol etmeye başladı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER