ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 16:33

Yılmaz: Yatırımların sürmesi için herkes çözüm sürecine katkı sunmalı

Yılmaz: Yatırımların sürmesi için herkes çözüm sürecine katkı sunmalı


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, yatırımların sağlıklı bir şekilde sürmesi için herkesin çözüm sürecine katkı sunması gerektiğini ifade etti.

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere Tunceli’ye gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, önce Valiliği ziyaret etti. Vali Hakan Yusuf Güner ve kurum amirleri tarafından karşılanan Bakan Yılmaz’a Valilik'te çeşitli hediyeler verildi. Vali Hakan Yusuf Güner tarafından il hakkında brifing alan Bakan Yılmaz, daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Cevdet Yılmaz, son demokratikleşme paketinde yer alan nefret suçlarıyla mücadelenin özellikle Doğu ve Güneydoğu Bölgesi’nde yaşayan insanlar açısından çok önemli olduğunu söyledi. AK Parti Hükümeti döneminde Tunceli’ye önemli yatırımlar yapıldığını kaydeden Bakan Yılmaz, "Çok yatırım yaptık emin olun. Devlet olarak hiçbir hükümetin vermediği önemi biz verdik. Diğerleri laf ettiler, slogan söylediler, ideolojik söylemlerde bulundular. Ama biz samimiyetle çalışarak Tunceli’ye hizmet ettik, etmeye de devam edeceğiz." dedi.

"YATIRIMLARIN SÜRMESİ İÇİN ÇÖZÜM SÜRECİNE DESTEK OLMALIYIZ"

Yatırımlarda sağlanan huzur ve barış sisteminin önemli olduğunu dile getiren Bakan Yılmaz, “İşte bu huzur ortamını titizlikle korumamız lazım. Çözüm sürecine hep birlikte destek olmamız lazım. Bunu sabote etmeye çalışanlara da hep birlikte karşı çıkmamız lazım." diye konuştu.

Son demokratikleşme paketinin son derece önemli olduğunu kaydeden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Demokratikleşme paketimiz geçti biliyorsunuz. Bu çok çok önemli. Türkiye son on yılda gerçekten demokrasi anlamında çok farklı bir yere geldi. Her kesim için bunu söylüyorum. Muhafazakar, dindar kesimin, Alevi kesimin, Romanların, Gayri Müslümlerin, Kürtlerin, Zazaların bir çok sıkıntısı giderildi. Son demokratikleşme paketi de önemli yenilikler getiriyor. Artık Türkçe dışında dillerde de propaganda imkanı oluyor." ifadelerini kullandı.

Pakette yer alan nefret suçlarıyla mücadelenin son derece önemli olduğunu belirten Yılmaz, "Nefret suçlarıyla, ayrımcılıkla ilgili çok önemli düzenlemeler getiriyoruz. Bu özellikle bu bölgede yaşayan insanlarımız için çok çok önemli. En fazla hakarete, ayrımcılığa, dışlamaya uğrayan kim varsa Muhafazakarlar, Aleviler, Romanlar, kim varsa bu düzenlemeden en fazla bu kesimler faydalanacak. Yine nefret suçlarıyla, ayrımcılıkla mücadele getiriyoruz. Bunlar inşallah Türkiye’nin demokratikleşme standartlarını çok daha üst düzeye çıkaracak bir takım tedbirler olacak. Bunlar bitmeyecek devam edecek. Bu paket ne ilk ne de son demokratikleşme paketimiz olacak. Bu süreç devam edecek. Her geçen yıl Türkiye daha da demokratikleşecek." şeklinde konuştu.

Bakan Yılmaz, Alevi meselesi konusunda da Bekir Bozdağ başkanlığında çalışma yapıldığını ve bunun yakın zamanda kamuoyuna açıklanacağını söyledi. 17 Aralık operasyonuna ilişkin bir soru üzerine Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye’yi engellemeye çalışanlar şunun farkında. Türkiye bütün bu başarıları siyasi istikrar ve güçlü hükümetle sağladı. Dolayısıyla Türkiye’nin bu siyasi istikrarını bozup önünü kesmeye çalışanlar var. Bu AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan meselesi değil Türkiye meselesi. Türkiye’nin eski koalisyon dönemlerine dönmesi, kaotik bir ortama girmesi, istikrarsız bir yapıya gitmesi için çaba sarfedenler var. Ama ben inanıyorum ki halkımız 30 Mart seçimlerinde bütün Türkiye’ye tuzak kurmaya çalışanlara en güzel cevabı sandıklarda verecektir. Bazı geçici etkilenmeler olabilir, gündemimizi karıştıran işler olabilir. Ama bizim asıl işimiz Türkiye’nin demokratikleşmesi ve kalkınmasıdır." dedi.

Bakan Yılmaz, Valilik ziyaretinin ardından yeni yapılan devlet hastanesi ile Tunceli Üniversitesi kampüsünde de incelemeler yaptıktan sonra seçim irtibat bürosunun açılışı için Pertek ilçesine geçti.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER